Čivava není jenom moderní „kabelkový“ pes. Proč na ni hned nezanevřít?

Přidat na Seznam.cz

Čivava, malá velikostí, ale velká duchem, je jedním z těch vysoce vyvinutých plemen, kterým se podařilo přesvědčit většinu lidí, že by ji měli nosit všude s sebou. Světově nejoblíbenější rasa psa, která je na výsluní, ale není jenom doplňkem do kabelky. Má mnoho předností, které jí nelze upřít. Skutečnost je taková, že se od ostatních psů příliš neliší.

Pokud mají čivavy negativní pověst, je to často proto, že se zdají být mrštné, nevrlé nebo ostré. O tomto plemenu se říká, že je velmi „orientované na jednoho člověka“, takže se upne k jedné osobě a zbytek domácnosti přijme pouze jako součást své smečky. Ačkoli je čivava malá, v moderním pojetí je to kompaktní, pevně stavěný pes, který působí celkovým dojmem ostražitosti a vyrovnanosti.

Její přednosti a charakterové črty

Temperament čivavy je popisován jako teriérský. Jsou to zvědaví, sebevědomí psi a současně divocí a odvážní. Zdá se, že mnozí z nich přicházejí do psího parku v domnění, že jsou největšími hřebci ve městě. Komické může být, že mnohem větší pes často před nabíhající čivavou ustoupí. Ostatně ten, kdo vlastní čivavu, to může jenom potvrdit.

Charakteristické pro čivavy je, že jsou velmi hravé, inteligentní a láskyplné. Jak uvedl magazín Modern Dog, bývají to výborní obyvatelé bytů, protože většinu pohybu, který potřebují, mohou získat v bytě a často se zdá, že dávají přednost pohodlí domova před venkovním prostředím, kde jim přijde všechno příliš velké.

Obdivuhodná délka jejich života a péče

Je obecně známo, že malí psi mají nižší toleranci vůči chladu než velcí, a to díky základnímu geometrickému faktu, že povrch jejich těla je v poměru k jejich objemu velký. Stojí tedy za zvážení, obléknout jim na venkovní procházku pláštěnku nebo svetr. Mnozí si myslí, že si majitelé své malé mazlíčky oblékají kvůli módnímu prožitku, ale tato důležitá skutečnost jim už bohužel uniká.

Jestli si ovšem chcete zakoupit pejska na celý život, pamatujte, že toto plemeno se dožívá úctyhodného věku. Do Guinnessovy knihy rekordů se letos zapsala čivava jménem TobyKeith a získala titul nejstaršího žijícího psa a ve věku 21 let a 66 dní, uvádí Modern Dog. Což znamená, že s vámi prožije velký kus vašeho života.

Zdroj: Modern Dog