Co děsí vašeho psa? 5 největších psích strachů a jak s nimi bojovat

Přidat na Seznam.cz

Rozkousaný nábytek, agresivní reakce nebo odmítání nastoupit do auta. Poznáváte v tom svého psa? K nežádoucímu chování psů často vedou strach a obavy, s nimiž se dá pracovat. Přečtěte si rady, jak proti nejčastějším psím strachům bojovat.

1) Odloučení

Pes, který trpí separační úzkostí, může ničit majetek, nadměrně štěkat nebo dokonce kousat do vlastního ocasu.

Odchody z domova však můžete natrénovat – například vzít klíče a kabelku, a pak se rychle vrátit s pamlsky. Tím můžete pomoci odstranit některé negativní asociace, které u psa vytvářejí úzkost při přípravě na odchod. Také si můžete se svým čtyřnohým mazlíčkem před odchodem hrát nebo ho cvičit, aby se unavil. Někteří chovatelé také doporučují bylinné prostředky, jako jsou uklidňující esenciální oleje.

2) Cestování

Pokud váš pes nesnáší jízdu autem, může mít strach z uvěznění nebo se mu může dělat špatně během jízdy. Nevolnost z jízdy autem je pro některé psy skutečným problémem a mezi její příznaky může patřit slintání, kňučení a zvracení. I když váš pes netrpí nevolností, může mít s autem špatné zkušenosti z minulosti, které ho vedou k neochotě do něj naskočit.

Jak můžete vašemu chlupáči pomoci vytvořit si pozitivní vztah k autu? Například se s nim projděte kolem auta a dejte mu spoustu pamlsků. Stejně můžete postupovat i s vnitřkem auta. Pokud pes při cestě trpí nevolností, omezte před cestou jídlo a zvažte léky proti nevolnosti.

3) Hluk

Ať už jej způsobují ohňostroje, bouřky nebo vysavač, řada psů trpí úzkostí z hluku. Nečekané nebo trvalé hlasité zvuky mohou u psa vyvolat záchvat paniky, proto je důležité vědět jak reagovat. 

Nepřehánějte to s pamlsky ani nepředstírejte, že se nic neděje. Spíš se zaměřte na nějakou zábavnou aktivitu či hru. Při bouřce například můžete psa vždy při hromu odměnit pamlskem, aby si hromobití spojil s něčím příjemným.  

4) Cizí lidé a psi

Psí obavy se často točí kolem neznámého, ať už jde o strach z cizích lidí nebo z jiných psů. V obou případech je klíčová socializace, která vyžaduje trpělivost a čas.

Odborníci doporučují nenutit psa k interakci, pokud se k ní necítí. Je potřeba nechat ho, aby se nejprve cítil pohodlně třeba i na větší vzdálenost a až pak se pomalu k psovi či k člověku přibližovat. Když kolem projde jiný pes, můžete svého mazlíčka odměnit za klidné chování.

5) Vy

Pokud se vás váš adoptovaný pes od prvního dne bojí, mohou za to negativní zkušenosti z minulosti. Jeho důvěru si můžete získat jedině trpělivostí.

Obecně platí, že řeč vašeho těla a úroveň stresu ovlivňují vašeho psa natolik, že když máte špatný den, můžete ho stres přenést i na něj. Nadechněte se, uklidněte se a váš pes se možná také uvolní. Doporučuje se také trávit se psem čas na podlaze, aby se necítil ovládaný. Pomáhají také pomalé pohyby a spousta pamlsků.