Co vidí psi, když sledují televizi

Přidat na Seznam.cz

Pokud máte doma psa, určitě jste ho někdy přistihli, jak koncentrovaně sleduje televizi, a to hlavně v případě, kdy tam byl jiný pes. Samozřejmě už dávno víme, že naši chlupatí přátelé, i když tam nějaké podstatné rozdíly jsou, mají velmi podobné vidění světa jako lidé. Jak ale ve skutečnosti vnímají to, co se na obrazovce děje?

Z mnoha je patrné, že že psi vidí a slyší to, co se v televizi vysílá a úměrně svému zájmu na to reagují. Nicméně díky vrozeným vlastnostem jejich těla mají na televizi poněkud jiný pohled než my. Čím se tedy liší?

Ten nejdůležitější rozdíl se týká očí. Psi v nich mají dva typy čípků oproti třem typům u lidí, což jim dává dichromatické vidění, na rozdíl od lidí, kteří mají vidění trichromatické. Výsledkem je, že psi nerozlišují tolik barev jako většina lidí. Nedovedou rozlišit červenou od zelené, které jim splývají v odstín žluté. Navíc pravděpodobně postrádají schopnost zachytit syté tóny. Kromě toho jsou psi mnohem citlivější na slabé světlo.

Kromě barev mají různá plemena psů různou ostrost vidění. V psím oku se nachází takzvaný ,,zrakový proužek“, což je oblast s nejostřejším viděním. U každého plemene a každého jednotlivého psa má však jiný tvar a počet receptorů. Rozdíly v této struktuře oka hrají velkou roli v tom, jak psi vidí nejen televizi, ale celý svět.

Dále tu je faktor blikání. Lidé nevnímají blikání televize, pokud je rychlost frekvence signálu vyšší než 55 Hertzů. Ale u psů, kteří mají lepší vnímání pohybu, byla tato schopnost zjištěna až u hodnoty 75 Herzů. V praxi to znamená, že lidé u televizorů s frekvencí kupříkladu 60 Herzů vnímají plynulý obraz, ale pes by na takovém televizoru viděl jen rychle za sebou jdoucí blikající obrázky. Tento ,,problém“ je ale už téměř pryč, protože takhle nízké frekvence lze najít už jen na starších modelech televizí, jež pomalu končí v zapomnění.

V dnešní době mají naše moderní televizory a telefony obraz s vysokým rozlišením a čistý zvuk, který psům nabízí jasný pohled do jiného světa. Rozlišením HD/4K, které se postupně objevuje už téměř na všem, umožňuje sledovat plynulý pohyb.

Televize pro psy

Možná jste o tom nevěděli, ale v roce 2012 byla dokonce spuštěna v USA televize DOGTV. Kanál, který vysílá 24 hodin denně 7 dní v týdnu, má více snímků za sekundu, zobrazuje barvy, které jsou příznivější pro psí zrak, a je přizpůsoben pro psy, kteří jsou často doma sami. Díky dlouholetému výzkumu byl vytvořen speciálně navržený obsah, který splňuje specifické vlastnosti psího zraku a sluchu a podporuje jejich přirozené vzorce chování. Výsledkem má být sebevědomý a spokojený pes, u kterého je menší pravděpodobnost vzniku stresu, úzkosti ze samoty nebo jiných souvisejících problémů.

Ale ani speciální televize nezabrání faktu, že psi mají tendenci ji sledovat jen krátké časové úseky. Někteří psi však na televizi reagují více než jiní. Například pastevecká plemena často sledují televizi intenzivněji, protože je přitahují pohybující se objekty. Různí psi, stejně jako lidé, mají různé osobnosti. Kromě biologie může to, jak psi reagují na televizi, ať už pobíhají, vzrušeně štěkají, nebo ji prostě ignorují, záviset na jejich osobnosti nebo plemeni.

Souhrnně se tedy dá říct, že psa nejvíce na obrazovce zajímá pohyb, jiný pes anebo zvíře a speciální zvuky. V žádném případě ale nevnímá děj a už vůbec nechápe jakékoliv souvislosti. Tedy představa některých páníčků, se kterými se jejich mazel uvelebil na gauči, že si užívá film spolu s nimi, je naprosto mylná.

Zdroj: thewildest.com