Devonský Rex: Kočka, která vypadá jako elf

Přidat na Seznam.cz

Devonský Rex je plemeno kočky, které se poprvé objevilo v 50. letech 20. století v anglickém Devonu. Tato kočka se sportovní štíhlou tváří připomínající elfa a velkýma ušima, které jako by jí úplně neseděly, je známá svou inteligentní myslí a společenským chováním.

Devonský rex vs. Cornish Rex

Cornish Rex je další neobvykle vypadající krátkosrsté plemeno, které, jak název napovídá, pochází z anglické oblasti Cornwall, píše A-Z-Animals. Toto plemeno si snadno omylem spletete s Devonem. Má velmi podobný impozantní vzhled s velkýma, nadměrně velkýma ušima. Podle genetických analýz však nejsou tak blízce příbuzní, jak se kdysi myslelo. Zatímco srst je na první pohled podobná, jejich základní genetika je zcela odlišná. To naznačuje, že vznikly odlišným způsobem.

Osobnost Devon Rexe

Devon Rex je často popisován jako kříženec kočky, psa a opice. Tyto kočky jsou nesmírně hravé, aktivní a rošťácké. Velmi rády zkoumají své okolí a díky jejich vysokému intelektu je lze naučit dělat aport, chodit na vodítku a dokonce předvádět působivé triky. Majitelé si interakci s tímto plemenem užijí, protože mají velkou náklonnost k lidem všech věkových kategorií. Mohou se snažit upoutat vaši pozornost tím, že vám přinesou hračku nebo se pokusí iniciovat hru. Ať už jste doma nebo mimo domov, měli byste své kočce poskytnout dostatek hraček a jiných předmětů, se kterými si může hrát.

Velikost a hmotnost

Devon Rex je středně velká kočka, váží asi 3-4 kilogramů a měří asi 30 centimetrů. Vypadají poměrně štíhle a vytáhle, jako by jejich tělo bylo složeno z nesourodých částí, ale to je jen přirozená součást jejich normálního vzhledu. Může trvat 18 měsíců i déle, než plemeno dospěje a dosáhne své plné velikosti.

Délka života

Devon Rex má průměrnou délku života 9 až 15 let. Při troše štěstí a dobrém zdraví je možné, že se toto plemeno dožije i kolem 20 let. Jednou z nejstarších koček, které kdy žily, byla kočka jménem Granpa Rexs Allen, která se dožila 34 let. Mezi nejzávažnější zdravotní problémy patří svalová slabost, srdeční onemocnění, rakovina a neustále se vyklenující kloub, který může vést ke kulhání a bolesti. Vždy je dobré pořizovat koťata od zodpovědného chovatele. Pokud nemůže předložit doklad o tom, že jeho kočky získaly čistý zdravotní průkaz, pak se raději poohlédněte jinde.

Zdroj: a-z-animals.com