Dítě a pes v jednom domě. Co to dítěti může přinést?

Přidat na Seznam.cz

Když se narodí dítě, často přemýšlíme, co dělat se zvířaty v našem domě. Jsou pes a novorozenec v jednom domově harmonické duo?

I když byl pes dosud přátelský, může vzbuzovat obavy, zda nového člena rodiny přijme. Nebude agresivní? A co špína, kterou nevyhnutelně přináší z procházky? A co všudypřítomné chlupy? Nebo možná musíte přemýšlet o darování domácího mazlíčka?

Jak pes ovlivňuje vývoj dítěte?
Dítě vychovávané v domě, kde pes žije, se vyvíjí rychleji než děti bez doprovodu domácího psa. Před ním se plazí, vstávají a dokonce chodí. Je to proto, že když pozorují svého kámoše, pozorují jeho chování a napodobují ho.

Pes + dítě = socializace
Dítě se také vyvíjí lépe společensky. Učí se, jak pečovat o zvíře, které je na něm závislé. Hraje si se psem, stará se o něj a krmí ho. Pro takové dítě je snazší později se ocitnout ve skupině. Je odvážnější, ale také klidnější než jeho vrstevníci. Dokáže sdílet své hračky nebo sladkosti s ostatními dětmi.

girl pulling the collar of dog during daytime
Foto: Vidar Nordli-Mathisen / Unsplash.com

Odpovědnost
Dítě vychovávané ve společnosti psa se také učí odpovědnosti. Pozoruje rodiče, kteří berou svého mazlíčka na procházky, dbá na to, aby měl něco k pití, hraje si s ním, hladí ho, kartáčuje. Začíná chápat, že o zvíře by se mělo starat.

Přátelství mezi zvířetem a dítětem
Pes, s nímž je dítě vychováváno, zůstává jeho nejlepším přítelem. Vyrůstají spolu, hrají si spolu. Na sociálních médiích často najdeme děti , které se mazlí se svým nejlepším, chlupatým přítelem. Neuvěřitelný pohled dotýkající se každé matky.

Novorozené dítě a pes – a co bezpečnost?
Mělo by se však pamatovat na to, že pes je pouze zvíře a řídí se instinktem. Někdy nekoordinované pohyby dítěte, dívání se psovi do očí nebo tahání za chlupy, ocas nebo uši zvířete, mohou psa přimět k obraně. Proto musíte sledovat jeho hru s dítětem a reagovat ve správný okamžik. Pes by měl být disciplinovaný za jakýkoli pokus kousnout dítě, a to i při hraní, ale ne takovým způsobem, aby čas strávený s dítětem byl spojen pouze s trestem. Potom uteče od dítěte nebo vyvine obranné reakce. Proto je nejdůležitější, aby batole pochopilo, jak správně zacházet se psem. Pro batole je pes jako plyšová hračka, která kolem něj skáče. Musíme vysvětlit, že je to také živý tvor, který cítí bolest nebo je někdy unavený a nechce si hrát.

Když se naše rodina rozroste a narodí se další člen, nemusíme se psa zbavovat. Postačí nám řádná péče o hygienu a pořádek doma a naučíme domácího mazlíčka a dítě vůči sobě vhodnému chování. Batole se psem se může rychleji rozvíjet, lépe se přizpůsobit hraní s ostatními dětmi a najít v něm nejlepšího přítele. Téměř každé dítě sní o tom, že bude mít doma čtyřnohého mazlíčka.