Dovolená na Jadranu v ohrožení: Na vině jsou medúzy!

Přidat na Seznam.cz

Chorvatský Jadran je letos zaplaven velkým množstvím medúz. Nad letošní turistickou sezónou tak visí zásadní otazník: Jak to letos bude? Proběhne sezóna, nebo ji bezobratlí žahavci zastaví? A jaké konkrétní medúzy že to Jadran zaplavily?

Nejistá sezóna

Medúzy se řadí na Jadranu k poměrně běžným živočichům. Letos nicméně jejich počty dosáhly naprosto kritických počtů. Total Croatia News uvádí, že v oblastech okolo Umagu a Savudrije bojují rybáři s přemnoženými medúzami již přes měsíc. Obrovské množství vodních bezobratlých jim ničí sítě a někteří to už takříkajíc „zabalili“.

Rybář Danilo Latin tvrdí, že rybáři nic takového nezažili a absolutně neví, co dělat. Není vzácností, že z moře vytáhnou až tunu medúz!

Ta samá záležitost trápí i chorvatské podnikatele. Ti se obávají o své živobytí, neboť medúzy zásadně ohrožují letošní turistickou sezónu. K podobné situaci došlo v osmdesátých letech. Tehdy přemnožené medúzy znemožnily turistickou sezónu a hotely v tehdejší Jugoslávii musely být uzavřeny.

Medúzy kromě zmíněných oblastí zasáhly i Poreč nebo Vrsar. Vysoké počty medúz jsou však hlášeny i z jiných států při Jaderském moři, jako je Itálie či Slovinsko.

Obří medúzy

Web CroatiaWeek informoval již minulý rok o obrovské medúze z oblasti nedaleko od Splitu, konkrétně u Torgiru. Nadprůměrně velkou medúzu druhu Chrysaora hysoscella našla skupina potápěčů ze splitského institutu oceánografie a rybářství. Vědci tvrdí, že šlo o největší medúzu, jakou viděli.

K příslušnému druhu je připojeno i varování před požaháním: pokud vás náhodou medúza požahá, měli byste nejprve opustit moře a místo bodnutí dobře opláchnout mořskou vodou. Důležité je vědět, že byste se neměli potírat ani oplachovat sladkou vodou nebo alkoholem.

Středomořské medúzy

Medúzy nejsou v Jaderském moři nic výjimečného. Aktuálně nejrozšířenějším druhem medúzy je kořenoústka plicnatá (Rhizostoma pulmo). Její zvonec může mít až 1 metr v průměru. Masivní stavba této medúzy jí umožňuje pobyt i v hlubších vodách.

Osm krátkých chapadel je pokryto množstvím drobných ústních otvorů. Chapadla dále vylučují sliz, který kořenoústka využívá k chytání kořisti. Její žahnutí však pro člověka větší nebezpečí nepředstavuje.

V oblasti Středozemního moře se jinak vyskytují i další medúzy: mimo zmíněných dvou druhů je to například talířovka ušatá (Aurelia aurita) nebo talířovka svítivá (Pelagia noctiluca).

Letošní sezóna je nicméně přemnoženými medúzami ohrožená. Bude se snad opakovat scénář z osmdesátých let? To se uvidí. V tuto chvíli nezbývá, než doufat…

Zdroje: aazdravi.cz, croatiaweek.com, stars24.cz, total-croatia-news, WOODS, Lawson. Ryby a živočichové Středozemního moře: určovací příručka pro potápěče