Dovolíte zvířecím miláčkům spát s vámi v posteli? Posilujete tak jejich zdraví!

Přidat na Seznam.cz

Je spaní s vámi dobré pro vašeho domácího mazlíčka? Odpověď vědců je jednoznačná – ANO! Nejenže díky tomu mezi vámi vznikne pevnější pouto, zvířátku to také přináší celou řadu zdravotních benefitů! Zprávu přinesla CNN.

Obecně je pro zvířata velmi dobré, když spí se svými lidmi. Ta, která sdílejí postel se svým člověkem, mají tendenci mít s ním pevnější pouto a více mu důvěřovat. Jde-li o vliv společného spaní na jejich zdraví, právě těsnější vazba s jejich majiteli pomáhá stimulovat produkci hormonů jako je oxytocin a dopamin, známé jako hormony štěstí.

Je ale společný spánek dobrý i pro vás? Na první pohled by se mohlo zdát, že ne. Spánek psů a hlavně koček není nepřetržitý. Je nevyhnutelné, že se zvednou, budou po posteli chodit a po vás šlapat. Všechny tyto aktivity jsou rušivé a vytrhnou vás z hlubokého spánku.

Nedávné studie však ukázaly, že domácí zvířata v ložnici by mohla být pro některé z nás prospěšná. Jedná se zejména o lidi s depresí nebo úzkostí. Přítomnost domácího mazlíčka zvyšuje pocit bezpečí a pohodlí. Tento psychologický komfort má na spánkovou hygienu jen pozitivní účinky. 

Další studie pak potvrdila, že kvalita odpočinku těch, co se zvířaty spí, a těch, co ne, se v mnohém neliší. To vše naznačuje, že přítomnost domácích zvířat v posteli nebo ložnici nemusí být nutně špatná! Úspěch ale závisí také na tom, jak hluboce vy i váš mazlíček spíte. Trpíte-li insomnií nebo astmatem, pak byste se měli dvakrát rozmyslet.

Zdroj: cnn.com