Drzý slon si na nosorožce vezme klacek

Přidat na Seznam.cz

Šikana je nebezpečný sociálně patologický jev. Čas od času se objevuje ve školách, na pracovišti, v armádě. Anebo taky uprostřed africké savany. Agresorem je v tomto případě mladý slon, jeho obětí nosorožec.

Kdesi na jihoafrické planině došlo k zajímavému setkání dvou velikánů. Mladý sloní samec přichází k pokojně se pasoucímu nosorožci. Chobotem uchopí pořádně dlouhý klacek a výhružně postupuje vpřed. Nosorožec si takovou drzost nenechá líbit. Když po něm ale slon větev hodí, raději couvne.

Slon a nosorožec. Dvě z pěti největších afrických zvířat. Téměř rovnocenní rivalové. Co vlastně přimělo tohoto slona zahrávat si s nosorožcem? Není to tak neobvyklá situace, jak si možná myslíte.

Sloni v říji

Sloní samci v říji jsou vlivem zvýšené hladiny testosteronu extrémně agresivní. Potřásají hlavou, pohupují se ze strany na stranu, o všechno se otírají chobotem, ryjí kly v zemi. Dokonce jim dočasně zezelená penis, ze kterého neustále odkapává páchnoucí moč.

Ačkoli sloní samci pohlavně dospívají zhruba v 18 letech, na sex si musí počkat až do třicítky. Samice prostě dávají přednost starším a tedy větším, silnějším a zkušenějším partnerům. Mladí samci si musí nechat zajít chuť. A tak hledají, na kom by si mohli vybít svou frustraci.

Absence vzoru

Sloní mladíky většinou drží na uzdě dominantní samec a ostatní starší sloni z mládeneckého stáda. Pokud ale jejich vzor chybí, třeba kvůli pytláctví a obchodu se slonovinou, mohou mladí sloní samci v tomto období pěkně zdivočet.

Jejich častým terčem jsou nosorožci. V 90. letech zabili agresivní sloní teenageři v národním parku Pilanesberg na 50 nosorožců. V mladém věku byli odděleni od svých skupin a převezeni na nové území, kde vyrůstali bez dozoru starších slonů. Jejich řádění ustalo, teprve když byli do jejich skupiny uvedeni starší samci.

V tomto případě ale video naštěstí zaznamenalo méně vyhrocenou, spíše úsměvnou interakci. Posuďte sami:

Zdroj: Latest Sightings, Seattle Times