Exotická zvířátka, která můžete chovat. Ježek, lama, činčila, trpasličí prasata, fenek mohou doma dělat radost

Přidat na Seznam.cz

Exotický mazlíček je zvíře, jehož chov je poměrně vzácný nebo neobvyklý, nebo je obecně považován spíše za divoký druh než za domestikovaného mazlíčka. Podívejte se pár druhů, které vám doma mohou dělat radost.

Ježek

Ježci pocházejí z Afriky, Evropy, Asie a Nového Zélandu. Ježci byli pojmenováni podle své schopnosti prokousávat se „živým plotem“ kvůli kořisti. Ježci mají slabý zrak, a tak k vyhledávání hmyzu používají sluch a čich. Ježci jsou klidní, aktivní a netouží po lidské pozornosti. Nejsou to velcí mazlíčci, ale přesto jsou mírní. Klíčem k socializaci ježka je častá manipulace s ním. Vyžadují alespoň trochu vřelosti a náklonnosti jako každé jiné zvíře, i když možná nemají způsoby, jak to dát najevo.

Lama

Domácí lama je věrná, láskyplná, čistotná a obecně nenáročná „na údržbu“, pokud má dostatek prostoru venku – a nejlépe chlupatou kohortu po svém boku, protože lamy jsou stádová zvířata. Pohodová, nenápadná lama je často využívána jako terapeutické zvíře.

Činčila

Činčily jsou noční zvířata a nejaktivnější jsou v noci, zatímco přes den jsou poměrně tiché. Proto je pro ně ideální klidné místo. Nemají rády změny, takže je nejlepší vytvořit si rutinu, aby vaše činčila mohla prospívat. Činčily jsou hravá a aktivní stvoření. Jsou poměrně mírné, a čím více s nimi budete manipulovat, tím silnější pouto si k sobě vytvoří.

Trpasličí prasata

Tato malá prasátka jsou rozkošná, veselá a inteligentní. Pocházejí z Vietnamu. Často jsou však záměrně podvyživená, aby si udržela menší velikost, a potřebují hodně péče a prostoru. Tato exotická prasata by měla být ponechána na volně žijících farmách, kde mohou být chována do svých přirozených rozměrů. Rozhodně nejsou k jídlu. Tato roztomilá prasátka chtějí drbat za ušima a užívat si sluníčka.

Fenek

Může to znít zvláštně, ale v průběhu let byly divoké lišky vyšlechtěny tak, aby žily téměř jako psi a kočky. Ale ne tak docela, protože je těžké je zcela ochočit. Dnes jsou lišky v zájmovém chovu legální až v 15 státech, ale pravidla se liší podle druhu. Nejběžnější druh, liška fenek, je roztomile drobné smečkové zvíře, které je docela učenlivé – i když je stále důležité si uvědomit, že ani tito drobní chlupatí přátelé nejsou plně domestikovaní.

zdroj: Utopia, Crazy Rich Pets, Business Insider