Genová mutace malých psů existovala už u vlků před 54 000 lety

Přidat na Seznam.cz

Jedna z hlavních genetických mutací, která je zodpovědná za malou velikost některých psích plemen, jako jsou například pomeraniani a čivavy, se vyvinula u psích příbuzných dávno předtím, než lidé začali tyto miniaturní společníky chovat. Vědci zjistili, že tuto mutaci lze dokonce vysledovat až k vlkům, kteří žili před více než 50 000 lety, píše web livescience.com.

Vědci zjistili, že mutace je přítomna v 54 000 let staré DNA z fosilií sibiřských vlků (Canis lupus campestris), stejně jako v DNA všech dnes žijících druhů psovitých šelem, včetně šakalů, kojotů a afrických loveckých psů.

„Je to, jako by si ji příroda schovávala v zadní kapse po desítky tisíc let, dokud ji nebude potřebovat,“ uvedla ve svém prohlášení hlavní autorka výzkumu Elaine Ostranderová, genetička z NIH (pozn. red.: Národního ústavu zdraví), která se specializuje na psy. Dodala, že tento objev pomáhá propojit to, co víme o domestikaci psů a velikosti těla.

Vědci z NIH zkoumali DNA různých plemen psů a zjistili, že mezi alelami (formami genu) a velikostí existuje významná souvislost: Malí psi měli CC, střední psi CT a velcí psi TT.

Zmenšování

Po nalezení mutace chtěli vědci z NIH zjistit, jak daleko do minulosti lze tyto alely v evoluci psovitých šelem vysledovat, což je vedlo k hledání mutace v DNA dávných vlků z genomů publikovaných v předchozích studiích.

„Byli jsme překvapeni, když jsme mutaci našli, a potěšeni zjištěním, že obě varianty (C a T) byly přítomny před více než 54 000 lety,“ řekla Ostranderová pro web Live Science. Vědci předpokládali, že alela pro menší vzrůst je mnohem novější, než alela pro větší velikost, ale nebylo tomu tak, dodala.

První o něco menší plemena psů, která byla nakonec vyšlechtěna do extrémně miniaturních verzí, s nimiž se setkáváme dnes, se podle vědců objevila před 7 000 až 9 500 lety.

Vědci budou pokračovat ve studiu dalších genů pro velikost těla u psů, aby lépe pochopili, jak geny spolupracují při určování přesné velikosti všech plemen, od čivav až po německé dogy. „Dalším krokem je zjistit, jak všechny proteiny produkované těmito geny spolupracují, aby vytvořily velké psy, malé psy a všechno mezi tím,“ řekla Ostranderová.

Zdroj: livescience