Had si to rozdal v boji s chameleonem

Přidat na Seznam.cz

Život i příroda jsou plné překvapení a nikdy není jisté, že predátor v bitvě zvítězí. Tento nic netušící chameleon předvádí svou odolnost navzdory tomu, že čelí vysoce jedovatému hadovi. Bojga africká je smrtícím plazem, který zaútočí na nic netušícího chameleona.

V typickém stylu predátora se zdá, že had je přesvědčen o snadném jídle. Had je vytrvalý, ale to i chameleon. Konečně si had uvědomí, že potkal sobě rovného, a sklouzne zpět do křoví. Bojga africká je původem ze subsaharské Afriky, je známá pro svůj silný jed. Tento had se zadním tesákem může dodávat hemotoxický jed, který narušuje koagulaci krve, což vede k vnitřnímu a vnějšímu krvácení. Navzdory své smrtelnosti je had obecně plachý a vyhýbá se lidské interakci.

Přežití kousnutí tohoto závisí na okamžité lékařské péči. Pomalá povaha jedu může přimět lidské oběti, aby podcenily závažnost kousnutí. Had, navzdory svému smrtícímu kousnutí, má svou vlastní sadu zranitelností. Jeho štíhlé tělo, i když je obratné, se nehodí pro boj s větší nebo defenzivně přizpůsobenou kořistí. Had se spoléhá na utajení a sílu svého jedu, spíše než na fyzickou sílu, aby si podmanil svou kořist.

Tato strategie, i když je účinná proti malým ptákům a hlodavcům, je méně úspěšná proti větším svačinám – a zjevně i chameleonům, jak to vypadá.

zdroj: Animalsaroundtheglobe