Hlavní mýty o vlcích. Jsou to štíhlí maratonci, kteří neloví pro zábavu, napadení člověka je extrémně vzácné

Přidat na Seznam.cz

Největší psovitá šelma na světě vzbuzuje úctu i obavy. Přečtěte si o některých z nejčastějších mýtech, které vědci vyvrátili.

Mýtus 1: Vlci zabíjejí pro zábavu

Představa, že vlci zabíjejí pro zábavu, často označovaná jako zabíjení z přebytku, se nezakládá na skutečnosti. Vlci žijí na hranici výživového nedostatku. Nehladoví, ale zároveň nenabírají tuk. „to štíhlí maratonci. Musí překonat velké vzdálenosti, aby našli zranitelnou kořist, a pak ji chytit, stáhnout ji dolů a zabít. To není snadné. Vlčí smečky jsou úspěšné jen v malém procentu, obvykle v 10 až 20 procentech pokusů o lov.

Mýtus 2: Vlci jsou zachránci ekosystémů

Koncept trofické kaskády přetrvává od 90. let 20. století. Základní myšlenka spočívá v tom, že když v krajině přestanou žít vlci, přemnoží se kopytníci, jako jsou jeleni a losi, kteří poškozují louky, horské svahy a mokřady. Nejnovější výzkumy však ukazují, že to není tak jednoduché. Vlci jsou důležitou součástí zdravého ekosystému, ale jejich přítomnost není jediným rozhodujícím faktorem zdraví, stability nebo odolnosti dané oblasti.

Mýtus 3: Vlci útočí na lidi

Ve skutečnosti je útok vlka na člověka mimořádně vzácný, v minulém století zemřeli v Severní Americe při střetu s vlkem dva lidé. Naproti tomu blesk zabije asi 28 Američanů ročně. Vlci šedí žijí v severní části zeměkoule, od USA a Kanady přes Evropu až po Asii, a střety s lidmi jsou v těchto prostředích stejně vzácné.

Mýtus 4: Pokud mají vlci příležitost, zdecimují divoká stáda

Vlci šedí v Severní Americe a jejich kořist, převážně velcí kopytníci, jako jsou jeleni, losi a bizoni se společně vyvíjeli desítky tisíc let. Jak se vlci zdokonalují v lovu, losi se lépe brání a unikají. Tento fascinující vzájemně propojený vývoj je důvodem, proč jsou kořistní druhy, jako je los, velké, rychlé a inteligentní. Totéž platí i pro vlky šedé, protože oba druhy spolu soupeří v evolučních závodech. V oblastech, kde ubývá druhů kořisti, často kvůli nemocem a lidskému rozvoji, vlci buď vychovají méně mláďat, nebo o ně přijdou, nebo se rozvětví a hledají nové zdroje potravy. Bez ohledu na to, co si lidé o vlcích myslí, jsou prostě jen dalším druhem, který se snaží naplnit své břicho stejně jako my ostatní.

Zdroj: nationalgeographic.com