Hrdlička karolínská zní podobně jako sova. Houkání má různé významy

Přidat na Seznam.cz

Slyšeli jste někdy charakteristické houkání sovy? Je to jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších ptačích volání. Přesto nezní všechna houkání stejně a jejich houkání může vyjadřovat různé významy. Sovy houkáním označují své teritorium a varují potenciální konkurenty, aby se drželi dál. Co když je však den a vy uslyšíte to známé houkání zpoza okna? Mohl by to být jiný pták, který zní jako sova?

Hrdlička karolínská se běžně vyskytuje po celé Severní Americe, uvádí A-Z-Animals. V tomto článku se budeme zabývat jejich taxonomií, rozšířením a stanovištěm, fyzickými charakteristikami a sociálním a pářícím chováním.

Taxonomie hrdličky karolínské

Hrdlička karolínská patří do čeledi holubovitých (Columbidae). Její latinské jméno, Zenaida macroura, je kombinací dvou různých jazyků. Zenaida odkazuje na Zénaïde Laetitia Julie Bonaparte, neteř Napoleona Bonaparte a manželku známého francouzského ornitologa Charlese Luciena Bonaparte. Mezitím slovo macroura pochází z řeckých slov makros neboli „dlouhý“ a ouros neboli „ocasatý“.

Rozšíření a stanoviště

Hrdličky karolínské žijí na území Spojených států, Mexika, Střední Ameriky a v některých částech jižní Kanady. Kromě toho žijí na mnoha ostrovech v Karibiku včetně Bermud, Kuby, Portorika a Kostariky. Každý z pěti poddruhů žije v odlišných oblastech, i když se jejich areály občas překrývají. Většina ptáků, kteří žijí v Kanadě a na severu Spojených států, se na zimu stěhuje na jih. Na druhé straně populace žijící v teplejších klimatických oblastech bývají celoročními obyvateli. Jejich domovem jsou nejrůznější biotopy, včetně městských oblastí, pastvin a lesů. Obecně se vyhýbají mokřadům a hustým lesům.

Fyzické vlastnosti

Hrdlička karolínská je středně velký pták, který se zvukově podobá sově. Jejich křídla jsou široká a eliptického tvaru a jejich hlava se zdá být poměrně kulatá. Tyto hrdličky mají dlouhý, zúžený ocas, který slouží jako základ pro druhou část jejich vědeckého jména, macroura. Stejně jako u ostatních zpěvných ptáků směřují tři jejich prsty dopředu, zatímco jeden směřuje dozadu. Mají také krátký, tmavě zbarvený zobák a poměrně krátké, načervenalé nohy. Mezi běžné barvy patří světle šedá a hnědá s černými znaky na hřbetě a bílými na ocase. Samci a samice vypadají velmi podobně, i když samci mají navíc namodralý hřeben a narůžovělé skvrny na krku.

Sociální a pářící chování

Pokud se nepáří nebo nevychovávají mláďata, žijí holubi truchlící společně ve velkých skupinách. V horkých dnech, kdy nehledají potravu, se mohou ochlazovat v ptačí lázni nebo prachové lázni. Během období rozmnožování se samci dvoří samicím hlučným máváním křídly a vypínáním hrudi. Hrdličky karolínské se páří celý život a stejné páry během několika po sobě jdoucích hnízdních sezón odchovají několik mláďat. Samci a samice vybírají hnízdiště společně. Zatímco samec pomáhá sbírat materiál na hnízdo, staví ho pouze samice. Příležitostně mohou hrdličky převzít opuštěné hnízdo po jiné holubici, ptáku nebo veverce.

Zdroj: a-z-animals.com