Hroši: Tunoví povaleči. Anebo snad nejnebezpěčnější zvířata Afriky?

Přidat na Seznam.cz

Když se řekne hroch, možná si hned představíte tunové zvíře, které se válí v blátě nebo ve vodě. Víte ale, že jsou mnohem nebezpečnější než se zdají?

Hroch

Hroši bývají asi 4,5 metru dlouzí, a asi metr a půl vysocí. Jejich váha je od 1,5 tuny do 3 tun, a dožívají se zhruba 40 let. Žijí ve stádech, která vede dominantní samec. Jedná se o velmi teritoriální zvířata. Snad proto jsou hroši velmi nebezpečná zvířata, pokud někdo naruší jejich teritorium.

Zbraně

Hroši možná nemají drápy jako lvi, nebo špičáky, jako měl šavlozubý tygr, ale i přesto jsou nebezpeční. Jak jsme zmínili, nemají zuby jako měl smilodon – ty byly totiž nic proti hroším! Hroší špičáky neustále dorůstají, a v některých případech mohou měřit i s kořeny až 70 cm. Když k tomu přidáte obrovskou tlamu, jistě si dokážete představit, jak nebezpečné dokáže toto zvíře být. A jelikož jsou tato zvířata velmi agresivní, pokud brání své území nebo stádo, jejich zápasy mohou konči velmi těžkým zraněním.

Ani lidé nejsou v bezpečí

Samozřejmě by nikoho nenapadlo se k takovému zvířeti přiblížit. Ovšem ne vždy víte, že jste v jeho teritoriu, nebo, že vás hroch sleduje. Ten dokáže běžet rychlostí až 30 km/h a každý rok takto doběhne a usmrtí až 500 lidí.

zdroj: atlaszvirat, bbc, azanimals