Jak naučit štěně jít na potřebu ven

Přidat na Seznam.cz

Začátky jsou vždy těžké, ale i štěně se dá naučit hygienickým návykům velmi rychle.

Otázku jak naučit štěně čůrat venku si klade každý začínající chovatel, ale proces tohoto tréninku nemusí být stresující pro vás ani pro vašeho svěřence.

U štěňátka nám hraje při tomto výcviku do karet matka příroda. Hned po narození se štěňata krmí a vykonávají svou potřebu přímo v jejich pelíšku, kde je jejich matka ihned instinktivně očistí. Na místě kde v prvních dnech po narození jedí, spí a tráví čas, tak nikdy není pach po moči nebo výkalech. Jakmile štěňata dostatečně vyrostou, naučí se chodit na potřebu ven tím, že napodobují svou matku.

Tímto způsobem mají štěňata přirozeně zakořeněné, že nemají vykonávat potřebu do jejich doupěte, pelíšku nebo místnosti ve které žijí. Tento vzorec chování umožňuje štěňata ve věku od dvou až do čtyř měsíců naučit hygienickým návykům velmi jednoduše, protože je to součást jejich přirozených instinktů.

Trávicí systém štěňat jako pomůcka
Pokud chceme naučit štěňátko chodit ven, další výhodou při výcviku je jeho extrémně rychlý a efektivní trávicí trakt. Štěně se vyprazdňuje po pěti až 30 minutách po krmení, takže při rovnoměrně nastaveném harmonogramu krmení a sledování času, budete schopni vystihnout moment, kdy chce štěně vykonat potřebu pravidelnými vycházkami ven. Takto velmi rychle zjistíte jak často venčit štěňátko.

Místo venčení by mělo být tiché, aby se štěně cítilo při vyprazdňování bezpečně. To platí zejména během prvních dnů venčení. Psi si zvyknou vykonávat svou potřebu na stejných místech – pachy těchto míst fungují u psů jako spouštěč, což vám usnadní námahu. Pamatujte však, že pach moči bude fungovat jako spouštěč i v domácnosti, takže v případě nehody štěňata doma toto místo důkladně vyčistěte.

Pozitivní přístup k výcviku
Pokud budete nervózní, netrpělivý nebo budete na štěně tlačit aby se vyprázdnilo na místě venčení, jen ho tím můžete stresovat. Jakékoliv příkazy nebo konverzace se psem jsou v tomto případě kontraproduktivní a čekání na vykonání potřeby se jen prodlouží.

Jakmile štěně vykoná svou potřebu, je důležité ho pochválit za dobrou práci. Postačí tichá pochvala s poplácání, případně pamlsek.

Co když se stane nehoda doma
V případě nehody štěňata v domácnosti nikdy štěně netrestejte, protože by to vyvolalo negativní asociaci na jeho tělesné funkce. Štěně by se tak při provádění potřeby skrývalo, a odneslo by si to do zákoutí ve vašem domě. Namísto toho zůstaňte klidný a s klidem vezměte štěně na obvyklé místo venčení.

Rutina
Na to aby štěňátko získalo návyk na provádění potřeby venku je potřebná konzistence. Každé ráno jako první vezměte štěňátko na totéž místo na vykonání potřeby a opakujte to po každém krmení.

Pokud se výcvik venčení štěněte dělá správně, měl by probíhat bez komplikací a štěně by si mělo na nový režim v novém domově zvyknout během prvních týdnů.