Jak poznat příznaky zkažených psích zubů
Pokud si při kontrole zubů vašeho psa něčeho všimnete, měli byste ho vzít k veterináři na kompletní zubní prohlídku. Stejně jako u lidí mohou být problémy se zuby u psů extrémně bolestivé a nikdy by neměly být ponechány bez léčby. Ovšem jak vlastně poznat, že zuby nejsou v pořádku?
Zkažené zuby
Některé zkažené zuby jsou pokryty silnou vrstvou šedo-hnědo-zeleného plaku, známého také jako zubní kámen. To je obvykle nejhorší na zubech v zadní části úst (premoláry a stoličky), kde je nejhůře vidět. Může se však vyvinout i na špičácích a řezácích, píše web Great PetCare. Mezi další příznaky zkažených zubů u psů patří odhalení kořenů v důsledku rozpadu dásně, čelistní kosti a struktur, které připevňují zub ke kosti. Toto je známé jako periodontální onemocnění. Někdy vypadá korunka zubu normálně, ale pod dásní je závažná infekce. Díky tomu dásně vypadají červeně nebo krvácejí, což je známé jako onemocnění dásní nebo zánět dásní.
Zuby mají díry, nebo se dokonce lámou
Zlomené zuby, uvolněné zuby nebo chybějící zuby mohou poukazovat na kaz, píše web Vets Now. Někdy jsou zubní kazy viditelné jako díry v zubech vašeho psa. Mohou to být tmavé skvrny na povrchu zubu nebo velké tmavé díry. Pokud je nevidíte při pohledu do psí tlamy, pak zbystřete ve chvíli, kdy se váš pes „bojí“ jíst, nebo je pro krmení velmi opatrný.
Krvavé dásně a nadměrné slintání
Zanícené dásně se mohou objevit kvůli zubnímu plaku. V dostatečně dlouhém časovém horizontu se ze zánětu dásní stane parodontitida, což znamená, že linie dásní bude vypadat, jako by se odtahovala od zubů. Tím se vytvoří kapsy, které mohou krvácet nebo tvořit hnis. Pokud dásně vašeho psa krvácejí, může to být známka toho, píše web Forever Vets. Neobvyklé množství slin může být také varovným signálem, stejně jako provazové nebo krvavé sliny.
Prevence je základ, začněte s ní už od štěněte
Pokud si všimnete, že má váš pes problém s jedením, může být už pozdě. Proto se vyplatí psovi zuby nejen pravidelně kontrolovat, ale také čistit. Samozřejmě vám může pomoci veterinář, ovšem přinejmenším základní prohlídka zubů není nic těžkého, takže ji zvládnete i doma. Jak radí web Vets Now, vyberte si chvíli, kdy je pes klidný. Pokud si nejste jistí a nebo nechcete spoléhat na náhodu, nikdy psovi do tlamy nevkládejte prsty. V otevřené tlamě pak důkladně zkontrolujte každý zub i dásně okolo, vnímejte barvu, strukturu, případně známky krve.
zdroj: Great PetCare, Vets Now, Forever Vets