Jak vidí svět psi? Vysvětlení veterinárního oftalmologa

Přidat na Seznam.cz

Psi jsou známí svým super čichem, ale co jejich zrak? Možná vás překvapí, že existuje několik způsobů, kdy je váš zrak lepší než zrak vašeho psa. Jen se nesnažte se svým štěnětem závodit ve tmě.

Jak se liší psí vidění od lidského?

Lidé a psi mají velmi odlišný zrak. Oba mají v zadní části oka světločivné buňky zvané čípky a tyčinky, vysvětluje DailyPaws. Lidé však mají více čípků, které souvisejí s barvami a ostrostí vidění. Psi mají více tyčinek, které jsou dobré pro zachycení pohybu a vidění při slabém světle. To znamená, že lidé vidí věci v jemnějších detailech, a to jak zblízka, tak i do dálky. Když přiložíte ruku k obličeji psa, bude trochu rozmazaný. A ani na dálku nevidí tak ostře jako my. Psi jsou však mnohem citlivější na detekci pohybu. Proto můžete vidět, jak králík ztuhne, když kolem něj prochází pes. Pro člověka je snazší spatřit zajíce splývajícího s krajinou než pro psa.

Vidí psi barvy?

Svět pro psy prostě není tak barevný jako pro lidi. Psi jsou dichromatičtí, mají v očích dva typy čípků. Vidí tedy všechno v modrém a žlutém spektru, dokonce i vás. Dokonce ani tráva pro ně není zelená. Naproti tomu lidé jsou trichromatičtí, mají tři typy čípků. Pokud nejsou barvoslepí, vidí lidé také červenou a zelenou barvu.

Vidí psi ve tmě?

Psi vidí ve tmě lépe než lidé, protože mají v očích více tyčinek. Většina plemen má také tapetum lucidum, což je lesklá vrstva v zadní části oka. Funguje jako zrcadlo a umožňuje světlu odrážet se od čočky sem a tam. Zvyšuje tak množství světla, které oko absorbuje.

Mohou být psi krátkozrací nebo dalekozrací?

Některá plemena mohou být krátkozraká nebo dalekozraká. Nejklasičtějším a nejlépe prostudovaným příkladem jsou labradoři. Ti mohou zdědit krátkozrakost, což může ovlivnit jejich výkonnost v terénu. Ale kromě toho, že potřebujete super ostrý zrak pro soutěže v psích sportech, byste nepoznali, že váš pes vidí o něco hůře než jeho kolegové.

Příznaky toho, že váš pes má problémy se zrakem

Stejně jako u lidí, i u psů se zrak s přibývajícím věkem zhoršuje. Je normální, že starší psi váhají při chůzi po schodech nebo při chůzi v šeru. Mezi příznaky, že váš pes může oslepnout nebo že se u něj objevují problémy se zrakem, patří:

  • Narážení do věcí
  • Objímání stěn
  • Vyhýbání se každodenním činnostem, jako je například procházka

Nejlepším způsobem, jak udržet zdravá kukadla vašeho psa, je zajistit mu kvalitní a vyváženou stravu a dodržovat každoroční návštěvy veterináře. Pokud máte obavy, zda váš pes dostává živiny důležité pro zdraví očí, jako je vitamin A a omega mastné kyseliny, můžete se také zeptat svého veterináře na přidání vitaminu pro zvířata. Nezapomeňte svého mazlíčka také brát na běžné prohlídky.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube