Jaká jsou nejstarší psí plemena na světě? K vítězům patří čau-čau nebo lhasa apso

Přidat na Seznam.cz

Spojení psa a člověka má dlouhou tradici, některé studie naznačují, že domestikace psů začala přibližně před 40 000 lety, zatímco analýzy DNA ukazují na dobu přibližně před 130 000 lety, kdy se psi začali přeměňovat z vlků. Dohledat jejich původ vyžaduje zkoumat archeologické důkazy, genetickou analýzu a historické záznamy. Přečtěte si, která plemena psů patří k nejstarším.

Čau-čau

Čau-čau na procházce v parku
Čau-čau, Foto: Shutterstock

Počátky čau-čau se začaly psát již ve starověké Číně, kde údajně existuje již více než 2000 let. Historické záznamy naznačují, že se toto plemeno mohlo objevit již za dynastie Chan (206 př. n. l. – 220 n. l.). Někteří historici dokonce spekulují, že původ čau-čau by mohl být starší a sahat až do arktických oblastí Asie. K této domněnce je přivádí charakteristický modročerný jazyk plemene, který sdílí s několika dalšími starobylými asijskými plemeny.

Lidé zpočátku využívali toto plemeno pro práci, protože se ním pojí síla, vytrvalost a lovecké schopnosti. Jejich mohutnost a houževnatost se hodila pro lov velkých zvířat jako vlci a leopardi. V některých oblastech se čau-čau používal taky jako saňový pes, což dokazuje jeho přizpůsobivost různým klimatickým podmínkám a úkolům.

Původ jeho neobvyklého jména je obestřen tajemstvím, pravděpodobně pochází od anglických námořníků. Ti v průběhu 19. století sbírali kousky z Dálného východu, které pak prodávali ve své vlasti. Těmto předmětům říkali „čau čau“ a stejné slovo pravděpodobně použili i pro tohoto psa.

Lhasa Apso

Lhasa apso s krásnou dlouhou srstí v parku
Lhasa apso, Foto: Shutterstock

Toto plemeno pochází z výšin Himálaje v Tibetu, kde původně sloužilo jako hlídací psi v tibetských klášterech a šlechtických sídlech. Jejich jméno „Lhasa“ odkazuje na posvátné město, „Apso“ je výraz z tibetštiny, který znamená „vousatý“ a reflektuje dlouhou a těžkou srst tohoto plemene. Lidé jim po staletí přisuzovali mystické schopnosti, věřilo se, že jsou reinkarnací lamů, tibetských duchovních učitelů.

Širší svět objevil lhasu apso až na počátku 20. století. Plemeno se začalo dostávat z Tibetu, především darováním zahraničním hodnostářům a návštěvníkům této oblasti. Západnímu světu ho představil C. Suydam Cutting, který po návštěvě Tibetu ve 30. letech 20. století přivezl první lhasu apso do Spojených států, šlo o dar od 13. dalajlamy. Americký kynologický klub ho oficiálně uznal v roce 1935 a zařadil do skupiny teriérů, v roce 1959 pak přeřadil do skupiny nesportovních psů. Spojené království se v tomto ohledu zpozdilo, místní kynologický klub ho zaregistroval až v roce 1971.

Grónský tažný pes

Štěně grónského tažného psa si vykračuje na sněhu
Štěně grónského tažného psa, Foto: Shutterstock

Grónský tažný pes má podobný vzhled jako husky a aljašský malamut. Z genetického hlediska se však velmi liší, protože se přizpůsobil stravě s velmi vysokým obsahem tuků, běhu a tahání saní v prostředí s nízkým obsahem kyslíku a schopnosti regulovat tělesnou teplotu. Experti odhadují stáří této rasy na 9500 let.

V poslední době však Grónský tažný pes zaznamenal dramatický pokles populace, který by mohl vést až k jeho vyhynutí. Změna klimatu způsobila, že tradiční metody lovu nestačí, došlo taky k úbytku dostupných zdrojů potravy.

Afghánský chrt

Vítr čechrá dlouhou srst aghánského chrta, který jde po pláži kolem jezera
Afghánský chrt, Foto: Shutterstock

Názory na jeho původ se liší, obecně se však má za to, ho vyšlechtili kočovní obyvatelé Afghánistánu a sousedních oblastí. Tito chrti se původně používali k lovu zvěře, včetně antilop a podle některých i levhartů.

Afghánští chrti zaujali britské vojáky, kteří je odvezli zpět do Velké Británie a vystavovali je na výstavách pod různými jmény. Jejich dlouhá nápadná srst je přímo předurčuje k vystavovatelským soutěžím.

Greyhound

Greyhound patří k nejstarším plemen na světě, je úzce spjat s chrty zobrazenými na chrámových kresbách z doby 6 000 let př. n. l. objevených v dnešním Turecku. Panují spory, které plemeno tyto kresby vlastně znázorňují. Někteří experti jsou přesvědčeni, že se jedná o Greyhounda, jiní je spojují spíš s basenži nebo salukou.

Greyhound nicméně pochází z těchto staroegyptských předchůdců. Ke své původní roli lovce později přidal i role společníka a hlídacího psa. Středověký hladomor málem toto plemeno vyhubil. Zachránili ho duchovní, kteří začali chovat Greyhoundy pro šlechtu.

Nejde samozřejmě o vyčerpávající seznam všech starobylých plemen. Mohli bychom zmínit taky akita inu, basenžiho, čínského šarpeje a další. Při výběru svého pejska se zaměřte hlavně jeho temperament a velikost, vaše domácí prostředí a náklady. Stáří původu vašeho čtyřnohého přítele by nemělo hrát roli.

Zdroje: www.dogster.com, spiritdogtraining.com, iheartdogs.com, www.nylabone.com, vcahospitals.com