Je kanibalismus u slepic běžný? Prsty v tom mají lidé

Přidat na Seznam.cz

Mnozí si myslí, že kanibalismus, tedy pojídání vlastního druhu, je u slepic naprosto běžný, vrozený a tedy i normální. Opak je ale pravdou. Vypadá to, že za vším stojí lidé.

Kanibalismus

Kanibalismus je pojem, kterým označujeme pojídání vlastního, stejného druhu. To můžete vidět jak u lidí, tak u zvířat. A to nejen v historii, ale i dnes. Zatímco si ale mnozí myslí, že kanibalismus je výsledkem zoufalství, kdy opravdu nemáme na výběr, pravda je taková, že stále existují kmeny, kde je pojídání lidského masa naprosto normální součástí života. Stejně tak je tomu i u některých zvířat, ovšem slepice to nejsou.

Slepice

Je sice pravdou, že slepice chované v zajetí mohou mít sklony ke kanibalismu, není to ale jejich přirozeností. Toto chování můžeme vidět ale i u jiných ptáků, jako u kachen, krůt, křepelek a bažantů. Zajímavé ale je, že za tímto „kanibalismem“ stojí pravděpodobně lidé.

Psychické problémy

I zvířata mohou mít psychické problémy a zvířata chovaná v zajetí jimi mohou trpět často. Studie dokázala, že slepice žijící volně sklony ke kanibalismu nemají, tzn. že toto chování opravdu není jejich přirozenost. Na druhou stranu se ale ukázalo, že slepice žijící v klecích mohou trpět frustrací způsobenou člověkem, což může vyvolávat kanibalistické chování.

zdroj: stoplusjednicka, petkeen, upc,