Jeden z nejmenších dinosaurů na světě měřil sotva pár centimerů. Jak vypadal?

Přidat na Seznam.cz

Ne vždy platí, že dinosauří byli obrovští a vážili několik tun. O jednoho z těch nejmenších byste i snadno zakopli, dorůstal totiž sotva pár centimerů! Podívejte se, jak vypadal!

Compsognathus

Tento dinosaurus žil v Evropě před asi 145 miliony let. Byl to malý, pravděpodobně opeřený masožravec, který místo obrovských dinosaurů lovil spíš brouky a malé ještěrky. Do výšky dorůstal maximálně 30 centimetrů, i s ocasem mohl měřit jeden metr na délku, a váhově se pohyboval mezi 1 až 3 kilogramy. Oproti svým mnohatunovým příbuzným šlo tedy spíše o zakrslého dinosaura.

Předek ptáků

Někteří vědci se domnívají, že byl tento dinosaurus důležitým článkem ve studiu evoluce ptáků. Jeho fosilie byly nalezey na stejném místě, jako fosilie Archaeopteryxe, dávného předka ptáků. Ukázalo se také, že tato skupina měla mnoho společného, například měla ve skutečnosti chmýří.

Elegantní čelist

Compsognathus je v překladu „elegantní čelist“, a ačkoliv se jednalo o opravdu malého tvora, který je dodnes považován za jednoho z nejmenších, někteří se domnívají, že zdaleka nebyl ten nejmenší. I přesto se ale jednalo o dinosaura, který by se nám pletl pod nohama.

zdroj: nhm, britannica, csmcgill, smithsonian