Ještěrka stříká krev z očí na kojota. Seznamte se s Ropušníkem

Přidat na Seznam.cz

Ropušník je ještěrka, která vypadá jako malý drak. Jeho sebeobrana je naprosto jedinečná. Predátora proudem krve doslova šokuje a spolehlivě odradí. Pojďme se kouknout, na zakrváceného kojota a vypočítavou ještěrku.

Ropušník velký

Ropušníkova největší populace je v Mexiku. Místní název je v překladu ,,býček Panny Marie“. Název je odvozený od rohaté hlavy a tekoucí krve z očí.

Tento příbuzný leguána je velký asi 20 cm. Celé tělo má pokryté ostrými hroty, které odrazují predátory. S ostny vypadá Ropušník větší, nejasných obrysů a taky nepoživatelně. Živí se mravenci, které nalepuje na jazyk.

Ropušník žije pod zemí a na slunce se vydává jen ohřát, aby mohl fungovat. Jinak se zase vrací schovat před žhnoucím mexickým sluncem.

Jak stříká krev?

Před tím než spustí krvavou lázeň pouští hrůzu tím, že syčí a dupe. Krev vystříkne, až když je opravdu zle a nejčastěji, když už je v tlamě predátora.

Způsobí to tak, že prudce zvedne krevní tlak v lebce a natlakovaná krev vystříkne z vnitřních koutků oka. Proud krve může být dlouhý až 150 cm. Ropušník míří na oči a většinou se trefí. Predátora to doslova šokuje, ještěrku pustí a začne si z očí odstraňovat krev. Ta má dráždivý pach připomínající psovité šelmy. Stejně jako kojot na videu to predátor vzdá a najde si jinou kořist.

Pokud vás Ropušník zaujal, můžete se za ním vydat do pražské zoo. Najdete ho od roku 2015 v Pavilonu šelem a plazů.

Zdroje: ZOOPraha, sokujiciplaneta, Youtube