10 nejjedovatějších živočichů světa, které po pozření otráví člověka. Tato zvířata byste sníst nechtěli!

Přidat na Seznam.cz

Mnoho živočichů přirozeně produkuje jedy, toxiny a jedovaté látky na obranu a zneškodnění kořisti, zatímco jiní hromadí toxiny z potravy, kterou přijímají, uvádí web OneKindPlanet. Jedovatí tvorové mají nejrůznější tvary, velikosti a barvy, od medúz po hady. Rozlišují se dva typy jedovatých živočichů. Ti, kteří vás kousnou nebo bodnou, aby do vás uvolnili své toxiny (v angličtině jsou označováni jako venomous), a ti, kteří uvolní své toxiny poté, co je sníte (označují se jako poisonous). Níže uvádíme 10 nejjedovatějších živočichů ze druhé skupiny, tedy těch, kteří toxin uvolní, když je sníte.

10. Užovka tygří

Ač název užovka nezní zrovna nebezpečně, ve skutečnosti je to jediný druh hada, který nejenže produkuje toxin pro své uštknutí, ale ve své kůži také uchovává jed, který získává ze své kořisti.

9. Pištec černohlavý

Tento pták má v kůži a peří neurotoxin zvaný batrachotoxin. Ten může při kontaktu s člověkem způsobit mírné znecitlivění a brnění, ale pro menší zvířata je mnohem škodlivější. Předpokládá se, že tento jed pochází z potravy ptáků, kterou tvoří brouci.

8. Kareta pravá

Protože mořské želvy konzumují různé druhy kořisti, včetně jedovatých řas a hub a jedovatých hlístic, může být jejich maso také velmi toxické. To znamená, že každý, kdo sní maso těchto želv, pravděpodobně utrpí otravu, která se projeví nevolností, zvracením, průjmem a dalšími žaludečními potížemi.

7. Ropucha obrovská

Ropuchy obrovské mají jedové žlázy, které produkují bufotoxin, jeden z nejjedovatějších toxinů na světě. Toxin v jejich kůži je tak silný, že může zabít celou řadu živočichů a je nebezpečný zejména pro psy. Také pulci ropuchy jsou po pozření pro většinu živočichů vysoce toxičtí.

6. Pralesnička

Pralesnička je malá a jasně vzorovaná žába, což predátory upozorňuje, že není vhodná k jídlu. Jejich jed se uchovává v kůži a působí na každého, kdo se jí dotkne nebo ji sní.

5. Puchýřník lékařský

Je to druh puchýřnatého brouka, který produkuje toxin zvaný kantaridin na obranu proti predátorům. Tento toxin se při kontaktu s kůží vstřebává a způsobuje strašlivé puchýře a pálivou bolest. Pokud je brouk sněden, způsobuje toxin vředy, puchýře a krvácení v celém trávicím traktu a může vést až k jeho smrti.

4. Hvězdice mnohotrnná

Hvězdice mnohotrnné obsahují tetrodotoxin, silný neurotoxin, který způsobuje ochrnutí a nakonec smrt v důsledku selhání dýchání. Každý gram masa této hvězdice obsahuje tolik toxinu, že by zabil 520 myší, a v současné době není známa žádná protilátka proti tetrodotoxinu.

3. Taricha zrnitá

Existují pouze tři druhy jedovatých mloků, z nichž nejjedovatější je taricha zrnitá. Ve svém těle mají dostatek tetrodotoxinu, který zabije většinu predátorů, ale jako varování vydávají silný zápach. Ti, kteří mají tu smůlu, že mloka přesto snědí, pocítí znecitlivění celého těla a zástavu srdce.

2. Bodlok žíhaný

Tato ryba hromadí toxiny prostřednictvím své stravy. Při krmení řasami někdy konzumuje drobné obrněnky, které produkují maitotoxin. Nahromadění tohoto toxinu v jejich těle způsobuje otravu ciguatera, která každoročně postihne 20 000 až 50 000 lidí. Příznaky ciguatery se podobají jakémukoli jinému typu otravy jídlem, ale mohou trvat měsíce až roky a někdy jsou tak závažné, že je stav mylně diagnostikován jako roztroušená skleróza.

1. Čtverzubec

Játra, ledviny a ostny čtverzubců obsahují nebezpečné nervové toxiny, které jsou pro člověka jedovaté. Maso některých druhů je sice v některých kulturách považováno za drahou pochoutku, ale při nesprávné přípravě může být smrtelné, a proto se konzumuje pouze tehdy, když ho připravuje licencovaný kuchař.

Zdroj: onekindplanet.org