Jsou psí ústa skutečně čistší než lidská? Nepodceňujte psí zubní péči

Přidat na Seznam.cz

Někteří psi rádi dávají svým lidem polibky. Ačkoli je tento láskyplný sentiment milý, možná se divíte, že vás vaše štěně ve skutečnosti zasypává škodlivými bakteriemi. Staré přísloví říká, že psí tlama je čistší než ta lidská. Ale je to pravda?

Bakterie v psích a lidských ústech

V tlamě psů i lidí se nacházejí miliardy mikroorganismů, které zahrnují bakterie, plísně a viry, píše DailyPaws. Některé z těchto zárodků jsou užitečné, zatímco jiné mohou být škodlivé. Jednou z rodin bakterií, které máme společné, je Porphyromonas, která způsobuje paradentózu.

Můžete onemocnět z bakterií svého psa?

Některé zárodky se mohou přenést ze psů na lidi a způsobit onemocnění. Pokud se zárodky mohou přenášet mezi zvířaty a lidmi, nazývají se zoonózy. Například vzteklina je virová infekce, kterou se můžete nakazit z tlamy psa.

Většina zárodků v tlamě psa není zoonotická, což znamená, že obvykle nešíří onemocnění na vás a vaši rodinu. Domácí zvířata však mohou jíst výkaly a další předměty, kterým byste se nechtěli vystavit. Proto se možná budete chtít vyhnout polibkům.

Je pro psy dobré olizovat si rány?

Olizování ran je pro psy přirozeným instinktem. A vědci zjistili, že psí sliny skutečně obsahují látky, které jsou protizánětlivé, antibakteriální a pomáhají urychlit proces hojení. Příliš mnoho dobré věci však může mít opačný účinek.

Když psi nadměrně koušou nebo olizují podrážděná místa, poškozují kůži a mohou vést k infekci. Například u psů, kteří si neustále olizují jedno svědivé místo, vznikají horká místa. Proto psi po operaci nosí kornouty. Zabraňují jim v olizování a kousání řezu, což by mohlo přinést zárodky způsobující infekci.

Vyvarujte se také toho, aby váš pes olizoval i vaše rány. Zatímco v dávných dobách to mohlo být užitečné k odstranění nečistot, v dnešní době existují mnohem lepší a bezpečnější způsoby péče o zranění.

Jak udržovat psí tlamu v čistotě

Stejně jako u lidí je péče o ústní dutinu důležitou součástí zdraví psa. Pokud je ponechána bez péče, mohou se v ní hromadit bakterie a způsobovat domácím zvířatům problémy, jako je zánět dásní, abscesy kořenů zubů a ztráta kostí.

Pokud si psa pořídíte jako štěně, začněte mu zuby čistit hned, aby si na to zvyklo. Máte staršího psa? Zkuste svého miláčka s čištěním zubů seznámit. Pokud se to však nepodaří, nezoufejte. Existují zubní žvýkací pomůcky, které mohou pomoci udržet zuby vašeho psa čisté, aniž by to byl boj.

Nevynechávejte také zubní prohlídku a čištění zubů vašeho psa. Veterináři obvykle doporučují každoroční návštěvu, ale zeptejte se svého veterináře, co je pro vašeho mazlíčka nejlepší. Dobrá péče o zuby je nezbytná, aby se vaše štěně cítilo dobře nyní a udrželo si plnohodnotné žvýkací zuby po celý život.

Zdroj: dailypaws.com, studie ncbi.nlm.nih.gov