Jste alergičtí na psí srst? Vyvíjí se vakcína, která problém vyřeší

Přidat na Seznam.cz

Vědci objevili alergen, který způsobuje alergii na psí srst. To usnadní vývoj vakcíny a desenzibilizaci, píše server Focus.

Alergie na psy a kočky je poměrně častá. V Evropě jí trpí až každý čtvrtý člověk. Ne vždy se jedná o závažné alergie. Často nás po kontaktu se zvířetem pálí oči, máme rýmu nebo nás svědí kůže. Horší je, když tato alergie vede k rozvoji astmatu. Bronchospasmus vyžaduje rychlé podání léků na rozšíření průdušek. Léčba astmatu vyžaduje užívání steroidů k potlačení zánětlivé reakce v dýchacích cestách.

Japonští vědci už naštěstí přesně vědí, co alergii na psy způsobuje. Existuje šance, že by to mohlo vést k vývoji vakcíny proti alergii na psy.

Alergenní protein nalezený na psích jazycích a ve slinách

Výzkumníky zajímal zejména Can f 1, jeden ze sedmi proteinů, které byly dlouho podezřívány z vyvolávání alergických reakcí u lidí. U psů se nachází v epitelu jazyka, ve slinách a v kůži. Je příčinou až tří čtvrtin všech případů alergických reakcí.

Vědci použili rentgenovou krystalografii, což je metoda, při níž se krystal bílkoviny zkoumá pod mikroskopem pomocí rentgenového záření. To umožňuje určit přesnou strukturu bílkoviny, která se obvykle skládá z několika set až několika set tisíc spojených aminokyselin. Aminokyseliny však netvoří přímé řetězce. Jsou silně zkroucené a jejich uspořádání v prostoru určuje vlastnosti proteinů.

Vědci zjistili, že struktura proteinu Can f 1 je podobná ostatním proteinům ze stejné skupiny lipokalinů. Tyto bílkoviny se vyskytují i u lidí a fungují jako přenašeče menších molekul (např. tuků nebo steroidů). Psí bílkovina se však od lidské bílkoviny liší svou strukturou, a proto ji organismus považuje za cizí.

Co přesně způsobuje alergii na psí srst?

Jaký praktický význam to má pro alergiky na psy? Znalost přesné struktury proteinu, který nám vyvolává reakci je nesmírně důležitá. Imunitní systém nereaguje na jakoukoli část bílkoviny. K činnosti je stimulován specifickým fragmentem (tzv. epitopem), který se skládá jen z několika aminokyselin (obvykle pěti nebo šesti). Ta se váže na protilátku nebo na B či T lymfocyt a zahajuje imunitní odpověď.

Vytvoření proteinových řetězců složených ze stovek tisíc aminokyselin uspořádaných ve správném pořadí je teoreticky možné, ale časově velmi náročné. Objev epitopu složeného z několika aminokyselin, který stimuluje imunitní systém k činnosti – v tomto případě nežádoucí – umožní jeho snadnou syntézu v laboratořích. Tyto menší molekuly lze tedy použít jako „vakcínu proti alergii“. Tímto způsobem bude možné vytvořit vakcínu proti alergiím na psy.

Jak vědci upozorňují, toto je teprve začátek. Neměli bychom očekávat, že se takové řešení v dohledné době objeví na trhu. Alergici by se měli prozatím vyhýbat kontaktu se psy.

Zdroj: focus.pl