Mravenečník v ohrožení může být smrtícím soupeřem. Tenhle má ale jaguára na háku

Přidat na Seznam.cz

Nemá zuby, špatně vidí a ještě hůř slyší. Přesto si na toto zvíře často netroufne ani jaguár. Řeč je o mravenečníkovi velkém. Když se cítí ohrožen, může být smrtícím soupeřem.

Zatímco v evropských bajkách vystupují vrány a lišky, příběhy jihoamerických domorodců vypráví o silných jaguárech a šibalských mravenečnících. Tak třeba jednou spolu tihle dva soutěžili, kdo vydrží déle pod vodou se zadrženým dechem. Svlékli se z kůže a vlezli do vody. Jenže zatímco jaguár se ponořil pod vodu, mravenečník rychle vyběhl na břeh a ukradl mu jeho kožešinu.

Tato dvě zvířata se spolu setkávají u vody i v dnešním příběhu. Na záběrech sledujeme napajedlo na dobytčí farmě. Žíznivý mravenečník se sklání nad vodou a vůbec netuší, že se k němu tiše plíží jaguár. Když už je jen pár desítek centimetrů od mravenečníkova huňatého ocasu, zdá se, že je připraven se na něj vrhnout.

Útok se ale překvapivě nekoná. Jaguár zůstane ležet v trávě a svou zamýšlenou oběť jen pozoruje. Když si ho mravenečník všimne, otočí se a nenuceně odchází pryč. Jaguár ho sleduje, nakonec se však rozhodne nechat ho být.

Vlastně se není čemu divit. Mravenečník velký je mohutné zvíře, dospělý samec může dorůstat až 2 metrů a vážit až 65 kg. Má silné přední končetiny s třemi ostrými drápy, kterými rozhrabává termitiště tvrdá jako beton.

Když se cítí ohrožen, použije stejnou taktiku jako medvěd – postaví se na zadní a roztáhne přední končetiny do stran, aby vypadal větší a nebezpečnější. Někdy se tomuto obrannému postoji říká „mravenečníkovo objetí“. Kolem sebe přitom seká drápy, takže neopatrný jaguár nebo puma může schytat ránu.

Jsou dokonce známy případy, kdy mravenečník v sebeobraně zaútočil na člověka. V roce 2007 napadl agresivní samec v argentinské zoo mladou ošetřovatelku a rozdrásal jí spodní polovinu těla. Žena zraněním podlehla. V roce 2014 jiný mravenečník zaútočil na dva lovce, kteří jej drželi v šachu uprostřed brazilského pralesa. Jeden z mužů útok nepřežil.

Zdroj: Wikipedie, Live Science