Kudrnaté kočky patří mezi ty nejroztomilejší. Jak se ale o jejich výjimečnou srst starat?

Přidat na Seznam.cz

Někdo preferuje malé kočky, někdo má rád hodně chlupaté kočky a jiný zbožňuje kočku se svalnatým tělem. Přesto jedním z nejpoutavějších plemen koček jsou kočky s kudrnatou srstí. Jsou vzácné, roztomilé, ale jak se o ně starat? A kde se vlastně toto zvláštní plemeno vzalo?

Kudrnatá srst je neobvyklá genetická variace

Kudrnatá srst se vyskytuje u mnoha savců včetně koček, psů, koní, králíků a krys. Genetická variace vedoucí k měkké, kudrnaté srsti způsobuje změny ve struktuře chlupů a v průřezech jednotlivých chlupů, což následně vede ke kudrnatému vzhledu srsti, píše web Base Paws. Tyto mutace se sice vyskytují i u mnoha dalších zvířat, i přesto se ale jedná o něco vzácného.

Jak vidíte ve videu, už malá koťata mají srst kudrnatou, a s ohledem na to, jakého jsou plemena, je pak důležité zvolit správnou péči. Například koťátka LaPerm rostou pomalu. Může jim trvat asi tři roky, než dospějí, a konkrétně jejich srst není tak náročná na údržbu. Jsou ale i jiná plemena, která se bez péče o srst neobejdou.

Nejčastější kudrnatá plemena a péče o jejich srst

Skookum, trpasličí kudrnatá kočka, patří mezi velmi oblíbená plemena. Dalším příkladem je Tasman Manx, středně velká kočka pocházející z Nového Zélandu a Austrálie. Existuje také německý rex, oregon rex a mnoho dalších, píše web Pride and Groom. Všechna ale mají něco společného – potřebují pravidelně kartáčovat.

Pravidelným kartáčováním nejen, že zabráníte tomu, aby se vám po bytě hromadily chlupy, především pak kočce nehrozí zacuchaná srst. Možná budete muset své kudrnaté kočky občas koupat, zvláště pokud se hodně toulají venku. Nepoužívejte však jen tak jakýkoli šampon – nejprve požádejte o radu veterináře. Plemena Devon Rex nebo Cornish Rex pak mají srst velmi tenkou a zejména u těchto plemen tak dbejte na to, aby se nespálila na slunci.

zdroj: Instagram, Pride and Groom, Base Paws