Labradorský retrívr – nejpopulárnější plemeno psa na světě, které pracuje jako pomocník pro nevidomé

Přidat na Seznam.cz

Labradorský retrívr je od pohledu sympatické plemeno psa. Jeho pohled dává jasně najevo, že je veliký lidumil. Kromě toho jde o velmi inteligentního psa, který se proslavil jako asistenční pes. Často nachází zaměstnání i u policie nebo u armády jako hledač drog nebo výbušnin na letištích. Labradorští retrívři jsou prostě dobráci od kosti, kteří touží člověku pomáhat.

Střípky z historie plemene

Labradorský retrívr pochází z Kanady, ačkoli se jim někdy připisuje anglický původ. Ve skutečnosti byl v Kanadě využíván jako pomocník pro rybolov mnohem dříve, než se dostal do Anglie. Tito psi měli za úkol přinášet sítě z moře, nebo skákat do vody z loďky a se sítěmi doplavat ke břehu. Mezi rybáři si získali velkou oblibu, protože labradoři jsou zdatní plavci s kormidlem v podobě vydřího ocasu.

V Anglii se labradorský retrívr začal využívat jako lovecký pes, který uměl přinést kořist, aniž by ji usmrtil. Postupně se rozšířil do celého světa, kde se velmi rychle stal skvělým společníkem s vyrovnanou povahou, která ho tak předurčila k obtížným pracím asistenčních psů (hojně se využívá jako slepecký pes) a psů pro pachové práce (hlavně pro hledání drog a výbušnin).

Vyrovnaný, přítulný a inteligentní pes

Labradorský retrívr, i když dospívá fyzicky a psychicky déle než jiná plemena, je přátelský a dobromyslný pes. Rád pomáhá člověku a miluje jeho společnost. Tento pes je rozvážný, věrný a poddajný. Není složitý na výchovu, protože je chytrý a učenlivý, navíc moc rád pracuje pro svého pána. Má velký potenciál jako asistent, lovec i pracant, proto si dobře rozmyslete, zda ho chcete nudit rodinným životem. Pokud mu ale potěšíte tím, že s ním něco občas podniknete, jistě z toho bude oboustranná spokojenost.

Labradorský retrívr je pes, který miluje vodu

Tento pes miluje vodu. Možná mu to dali jeho rybářští předci do vínku. Kromě procházek ho nejvíce potěšíte, když ho v létě vezmete k rybníku. Můžete mu připravit i koupaliště na zahradě. Nečekejte ale od něj, že bude dobrým hlídačem. Toto plemeno platí za velkého lidumila, takže není příliš ostražité a návštěvu nadšeně přivítá – i tu nevítanou. Co se týče jeho soužití s ostatními v domácnosti, neměl by být žádný problém. S ostatními zvířaty se dobře sžije a k dětem je labrador velmi tolerantní a trpělivý.

Cena za labradora

Ceny za štěně labradorského retrívra se pohybují od 18 do 30 tisíc. Vždy si vybírejte poctivého chovatele, který má své psy testované na dědičné problémy. Vyhnete se tak nepříjemným zdravotním problémům svého štěněte. Levná štěňata z množíren často nejsou zdravotně kontrolována a je u nich větší riziko, že se projeví genetické vady, dysplazie kyčelního kloubu, problémy s očima nebo se srdcem.

Zdroj: TheSprucePets