Vědci našli pozůstatky největšího tučňáka všech dob: Byl téměř dva metry vysoký a vážil přes 150 kilo!

Přidat na Seznam.cz

Tučňáci jsou roztomilí ptáci s vtipnou chůzí. Alespoň tak je vidíme dnes. Před mnoha lety ale podle všeho žil tučňák, který byl stejně vysoký jako dospělý člověk! Jak tento gigantický pták vypadal, a čím se lišil od dnešních tučňáků?

Největší tučňák na světě

Vědci na Novém Zélandu objevili pozůstatky největšího tučňáka na světě. Vážit mohl 154 kilogramů a na výšku měřil 1,8 m, čímž se stal nejen největším tučňákem všech dob, ale také novým, neznámým druhem. Vědci ho pojmenovali Kumimanu fordycei, v jeho blízkosti se ale našly i jiné, nové druhy. Jejich fosilie jsou staré více než 50 milionů let!

Předci tučňáků uměli létat

Vědci mají za to, že tučňáci ztratili schopnost létat asi před 60 miliony let, jejich předci tedy létat uměli, ale „chvíli“ před tím, než se vyvinul Kumimanu fordycei, o tuto schopnost přišli. To znamená, že nový druh tučňáka sice neuměl létat, zároveň ale nebyl tak dobrým plavcem, jako dnešní tučňáci. I přesto byla ale voda jeho hlavním útočištěm.

Kumimanu fordycei nemusí být největší

Někteří odborníci se domnívají, že Kumimanu fordycei, tedy nově objevený druh, nemusel být ani zdaleka tím největším. Nový Zéland je (a byl) pro tučňáky hotovým rájem, a je tedy možné, že kdysi existovaly ještě větší druhy.

Otázkou ale je, proč tak velký a pravděpodobně i úspěšný pták vyhynul. Podle všeho vymřel před 27 miliony let, a mnozí mají za to, že jejich vymření způsobili vodní savci.

zdroj: cambridge, fossilpenguins, livescience