Hladový krokodýl rozčtvrtí želvu i s krunýřem
Dnešní video bylo natočeno ve slavném Krugerově národním parku v Africe a zobrazuje krokodýla nilského, který se rozhodne si pochutnat na želvě. Želvy nejsou zrovna rychlé, a proto se musí při obraně spoléhat na svůj krunýř. To u většiny druhů funguje docela dobře, ale pokud jde o krokodýly, má to svá omezení!
Co přesně je želví krunýř?
Existuje více než 40 druhů želv, které se liší velikostí a zbarvením a obývají mnoho kontinentů. Všechny mají jedno společné: krunýř. Krunýř skládá z hřbetní části nahoře, které se říká karapax, a břišní části dole, které se říká plastron. Obě části jsou srostlé v mozaiku tkání (epidermální, dermální a kosterní). Nahoře jsou šupiny a pod nimi kostěné destičky, které se však vzájemně překrývají, aby byl krunýř pevný. Želví krunýř je vlastně jeho hrudní koš, hrudní kost a obratle, které během 200 milionů let evoluce splynuly do této struktury. Její hlavní funkcí je samozřejmě ochrana, ale může také poskytovat maskování.
Želví krunýře jsou neuvěřitelně pevné, ale síla, kterou vydrží, závisí na tom, kde na krunýři je působeno, a také na velikosti, stáří a zdravotním stavu želvy. I přesto existují zvířata, která se přes tuto ochranu dokáží dostat. Takovým příkladem je krokodýl z níže uvedeného záběru, který pomalu chřoupe želví krunýř.
Co obvykle jedí krokodýli nilští?
Krokodýli nilští jsou hroziví predátoři. Jsou původním druhem Afriky a mohou se dožít až 45 let. Změřit přesnou sílu kousnutí zvířat není snadné, protože existuje mnoho proměnných. Jejich strava je pestrá a dospělí jedinci se zaměří téměř na cokoli, co se hýbe. Mezi menší kořist patří ryby, krabi a žáby. Mezi větší kořist patří impaly, buvoli, zebry a křovináři. Dokonce sežerou i lva a je známo, že zabijí i člověka!
Zdroj: AZAnimals