Ve výšce 5000 metrů nad mořem byl objeven nový druh hada

Přidat na Seznam.cz

Hady najdete na většině míst na světě, ale rozhodně se zdržují na několika běžných místech. Zdá se, že standardními „hadími místy“ jsou džungle, lesy a bažiny a lidé se jim obvykle rádi vyhýbají, kdykoli mohou. Přesto se toho o světě zvířat stále hodně dozvídáme a hadi jsou skupinou tvorů, kteří nás stále překvapují!

Nový druh hada všechny překvapil

Jeden z nedávných objevů odhalil nový druh hada, který žije na tom nejpodivnějším místě a to ve výšce 5000 metrů nad mořem, píše A-Z-Animals. Nový druh hada, který byl pojmenován Gloydius rickmersi, byl nedávno objeven na tom nejpodivnějším místě. Jedná se o druh zmije, který patří do rodu Gloydius, skupiny jedovatých zmijí žijících v celé Asii.

Gloydius rickmersi, stejně jako ostatní zmije, jedovatý had, na kterého byste pravděpodobně nechtěli narazit! V porovnání s ostatními zmijemi je G. rickmersi poměrně malý, měří jen asi 50 cm. Navíc G. rickmersi žije na opravdu zvláštním místě, které by většinu lidí při hledání zmijí nikdy nenapadlo.

Podivný příběh o tom, jak byla zmije objevena

G. rickmersi byl nalezen jako mrtvola na silnici, ale vědci se brzy vydali hledat živý exemplář a brzy ho našli. Jako většina objevů byl i nález G. rickmersi naprostou náhodou. Philipp Wagner, vědec z Bavorské státní zoologické sbírky, byl na výletě v Kyrgystánu, když podivný exemplář našel.

Na odlehlé silnici v horách byla objevena mrtvola hada, kterého někdo přejel, a nikdo nevěděl, co je to za hada. Jakmile si tým uvědomil, že se jedná o potenciálně nový druh, vydal se ho hledat.

„První exemplář, který jsme našli, byl mrtvý na silnici a byl opravdu hodně plochý, takže jsme ho nebyli schopni identifikovat, ale druhý exemplář, ten byl živý,“ řekl Wagner.

Zvláštní na celé události bylo, že had byl objeven na místě, kde se plazi obvykle nevyskytují. Chladné a nehostinné prostředí horských pouští obvykle není horkým místem pro nálezy plazů. Ve skutečnosti je známo, že v této oblasti žije jen asi 12 různých plazů.

Jak přežívá tato zmije v chladu?

Kolem G. rickmersi panuje stále mnoho záhad. Vědci se však domnívají, že tito hadi jsou schopni přežít chlad díky své menší velikosti. Ve srovnání s ostatními zmijemi je G. rickmersi mnohem menší než všechny ostatní.

Ve skutečnosti je G. rickmersi dlouhý maximálně 50 centimetrů, což umožňuje, aby se jeho tělo zahřálo mnohem rychleji než u ostatních plazů. Jediným problémem hada, který se dokáže opravdu rychle zahřát, je to, že ho to táhne na teplá místa, zejména na silnice. Zdá se, že strategie přežití hada tak bohužel nejde dohromady s lidskou infrastrukturou.

Zdroj: a-z-animals.com