Lední medvěd si přišel říct o pomoc. Uvízl mu jazyk v plechovce
Když se lední medvěd v polárních krajích setká s člověkem, neváhá na něj zaútočit. Považuje ho prostě za kořist. I tenhle velký bílý predátor ale občas potřebuje pomoc v nesnázích. Zvlášť když se mu nešťastně zasekne jazyk v odhozené plechovce.
Dvouletá samice medvěda ledního se letos v létě potulovala po arktickém výběžku severního Ruska, když narazila na odhozenou plechovku se zbytkem kondenzovaného mléka. Rozhodla se prozkoumat, jestli se to dá sníst. Zubatý okraj víčka jí ale přiskřípl jazyk a medvědice se najednou plechovky nemohla zbavit.
Kvůli plechovému “náhubku” nemohla jíst ani pít. Vyhladovělá, dehydrovaná a vysílená dorazila k osadě Dikson, jednomu z nejseverněji položených lidských sídel světa na pobřeží Karského moře. Zoufalá medvědice evidentně prosila místní obyvatele o pomoc. Muž na videu se ji pokusil z plechovky vyprostit, ale nešlo to.
Medvědici zachránil až tým veterinářů z moskevské zoo, který ji uspal, odstranil plechovku a ošetřil poraněný jazyk. Probouzející se medvědici nechali na místě nějaké ryby, aby konečně mohla utišit hlad. Po pár dnech pozorování se medvědice vrátila zpět do volné přírody.
Hrozí vyhynutí
Lední medvědi jsou klasifikováni jako zranitelný druh. V přírodě nemají soupeře, hrozbu pro ně představuje člověk, lidská činnost a s tím spojené klimatické změny.
V minulosti byli loveni pro kožešinu, ještě v 60. letech minulého století bylo ročně uloveno až 1 200 medvědů. Dnes je ohrožuje především znečištěné životní prostředí a ztráta životního prostoru. Podíl na tom má rozmach těžby ropy a zemního plynu, intenzivní lodní i letecká doprava a samozřejmě tající ledovce.
Jak se zmenšuje jejich přirozené útočiště, lední medvědi se čím dál častěji dostávají do kontaktu s člověkem. V roce 2019 došlo na ruském souostroví Nová země k úplné medvědí invazi, když se víc než 50 medvědů potulovalo kolem osady Belušja Guba, přehrabovalo se v odpadcích na skládce a pokoušelo se dostat do lidských obydlí.
Zdroj: New York Post, Wikipedie