Může kočka jíst syrové kuřecí maso? Pokud nevíte, jak ho správně podávat, může to mít fatální následky

Přidat na Seznam.cz

Strava vaší domácí kočky je pravděpodobně již plná vařeného a zpracovaného kuřecího masa, ale kočkovité šelmy ve volné přírodě jedí syrové maso neustále, což vás možná přivádí k zamyšlení: Může kočka jíst syrové kuřecí maso? Dnes se dozvíte odpověď, píše portál Daily Paws.

Odpověď je složitá. Ať už uvažujete o krmení svého mazlíčka syrovou stravou, nebo jen chcete své kočičce dát svačinku, když vaříte večeři, měli byste se poradit se svým veterinářem, což je nejlepší způsob, jak zajistit bezpečnost vaší kočky.

Mohou kočky jíst syrové kuře?

Ano, kočky mohou jíst syrové kuřecí maso, ale je to spojeno s určitými riziky.

Kočky jsou obligátní masožravci, což znamená, že musí jíst živočišné produkty, aby přežily. Vyhovuje jim strava s vysokým obsahem bílkovin a látek obsažených v mase, jako jsou mastné kyseliny, taurin a další nezbytné vitaminy. Zastánci syrové stravy pro kočky se domnívají, že napodobit stravu divokých koček, která by byla plná syrového masa, kostí a orgánů, je ideální, protože tepelná úprava masa může změnit životně důležité živiny v mase.

Koupené maso však může být mírně kontaminované, což my lidé hravě vyřešíme uvařením či upečením. Pro kočky, které jí syrové maso, tedy vzniká hrozba, že budou napadeny nějakou nebezpečnou bakterií, a kočka může vážně onemocnět či zemřít.

Při podávání syrového masa byste tedy ideálně měli maso dát do mrazáku, aby se tyto bakterie zničily, a také svou kočku pravidelně odčervovat a nechávat prohlédnout u svého veterináře.

Jaká jsou rizika krmení koček syrovým kuřecím masem?

Paraziti a bakterie

I když kočky dokáží syrové maso strávit lépe než lidé, stále jim hrozí riziko nákazy závažnými onemocněními způsobenými škodlivými bakteriemi a parazity.

Konzumace jakéhokoli druhu syrového masa představuje potenciální bezpečnostní riziko v souvislosti s bakteriemi, zejména salmonelou a kampylobakterem, a také s možným vystavením parazitům, což může způsobit gastrointestinální potíže a případná systémová onemocnění.

Pokud vaše kočka sní syrové kuřecí maso a vykazuje známky střevních potíží, okamžitě kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Kosti

Malé kousky kostí mohou kočce vážně ublížit, protože kosti obsažené v syrovém kuřecím mase mohou uvíznout v jícnu, žaludku nebo střevním traktu a způsobit udušení. V některých případech mohou ostré kousky kostí proniknout střevním traktem, což může způsobit život ohrožující sepsi.

Nedostatek výživy

Syrové kuřecí maso samo o sobě nemá kompletní nutriční profil, proto by nemělo být podáváno jako jediné krmivo. Kočky potřebují dostatečné množství taurinu, který je nezbytný pro zdraví srdce. Krmivo pro kočky schválené veterinářem je nejlepší způsob, jak kočce poskytnout základní živiny potřebné pro zdravou a vyváženou stravu.

Co mám dělat, když moje kočka omylem snědla syrové kuře?

Pokud vaše kočka snědla syrové kuře, které nebylo správně připraveno, je důležité, abyste ji sledovali a kontaktovali veterináře, pokud si všimnete některého z těchto příznaků:

  • nechutenství
  • zvracení
  • průjem
  • letargie

Jak bezpečně připravit syrové maso pro kočky?

Pokud jste se rozhodli krmit svou kočku syrovým kuřecím masem (nebo jakýmkoli jiným syrovým masem), je důležité poradit se se svým veterinárním lékařem. Zatímco ve volné přírodě kočky jedí syrové maso, vaše domácí kočička je zvyklá na zpracovanou, vařenou stravu. Pokud váš veterinář povolí zařadit syrové kuřecí maso do jídelníčku vaší kočky, zde je několik bezpečnostních rad, které zajistí bezpečnost vám i vaší kočce.

Ujistěte se, že je kuřecí maso čerstvé

Zaprvé je důležité kupovat čerstvé syrové kuřecí maso v masně. S jeho podáváním kočce dlouho nečekejte, protože čím déle kuře stárne, tím více se v něm mohou množit bakterie. Můžete také zvážit syrové kuřecí maso, které se prodává pro domácí zvířata a které je obvykle zpracováno tak, aby se do něj přidaly důležité živiny a snížilo se riziko výskytu škodlivých bakterií.

Před podáváním kuřecí maso pečlivě připravte

Při přípravě kuřete krájejte maso na čistém povrchu čistým nožem a před podáváním odstraňte případné kosti. Kočce dávejte jen tolik, kolik dokáže sníst na jedno posezení a případné zbytky masa bude třeba zlikvidovat. Po nakrmení kočky odstraňte všechny zbytky kuřete a nezapomeňte vyhodit veškeré syrové maso, které dosáhne pokojové teploty. Jakmile kočka dojí, umyjte její misku mýdlem a horkou vodou.

Očistěte povrchy, abyste zabránili šíření bakterií

Při přípravě syrového kuřete důkladně očistěte povrchy, na kterých je maso umístěno, abyste zabránili kontaminaci sebe i ostatních lidí. Pokud hledáte jednodušší (a bezpečnější) způsob, jak krmit kočku domácím kuřecím masem, můžete maso připravit vařením nebo grilováním bez přidání soli nebo koření. Běžná koření, jako je česnek, cibule a sůl, jsou pro kočky toxická a měli byste se jim vyhnout.

Zdroj: dailypaws.com