Toto je nejmenší divoká kočka na světě. Celý život vypadá jako levhartí kotě

Přidat na Seznam.cz

Lesy, džungle nebo pouště jsou domovem milionů roztomilých zvířat. Mezi ně patří kočka rezavá, která je mimochodem také nejmenší divokou kočkou na planetě. Celý život vypadá jako rozkošné kotě a nejspíš se na ni budete chtít dívat znova a znova.

BBC nedávno přišla s ukázkou z nejnovějšího dílu seriálu Big Cats. Vystupuje v něm téměř dospělá rezavá skvrnitá kočka, která žije v divočině na Srí Lance. Vzácná kočka se potuluje po lese, skáče přes vodu, hledá potravu a zkoumá prostory.

Tyto drobné kočky jsou převážně noční tvorové, i když za denního světla krátce vycházejí ven. Jejich aktivita během dne je však poměrně omezené. Často ukrývají na stromech a v jeskyních, aby se vyhnuly větším predátorům v okolí.

Malý levhart do dlaně

Hlavním chodem, pokud jde o potravu této roztomilé kočky, jsou hlodavci a ptáci. V případě potřeby se však vrhají i na další drobnou kořist, jako jsou ještěrky, žáby a hmyz. A proč je tahle kočka tak roztomilá, že člověk těžko odtrhne zrak a nejraději by si ji pochoval? Tato vzácná zvířata jsou často popisována jako menší verze levharta, mají rezavou srst a sice méně, ale stále přítomné typické skvrny. Průměrná délka těla rezavě skvrnité kočky se pohybuje kolem 35-48 cm a dalších 15-30 cm měří ocas. Kdyby se schoulila, snadno by se vám vešla do dlaně.

Mnoho lidí na internetu zajímalo, zda je možné toto roztomilé zvíře ochočit. Danielle Miles, výzkumnice divoké přírody v Nevadě, uvádí pro web Bored Panda: „Stručně řečeno, ne. Snadný způsob, jak předpovědět výsledek toho, že si lidé pořídí rezavě skvrnité kočky, je podívat se na osud jiných druhů, které musely čelit těmto scénářům,“ upozorňuje na osud jiných druhů divokých koček, medvědů, aligátorů, který skončil smutně. Zvířata nebyla schopna se zadaptovat na život v zajetí.

Zdroj: BBC, Bored Panda