Lední medvěd zaútočil na malého chlapce. Od střetu je dělilo jen pár centimetrů skla

Přidat na Seznam.cz

Zvykli jsme si chodit do zoo, kde máme na dosah divoká, nebezpečná zvířata z celého světa, a přitom jsme při setkání s nimi v bezpečí za plotem nebo sklem. V chlapci na videu ale jistě jedna obyčejná návštěva zoo zanechala hluboký zážitek, když se na něj pokusil zaútočit lední medvěd.

Na videu vidíme malého chlapce, jak se opírá o bezpečnostní vrstvené sklo, za kterým se v bazénku koupe lední medvěd. Slunce svítí, den je jako malovaný, pro rodinný výlet do zoo jako stvořený.

Nevinná scéna se ale pro chlapce změní v otřesný zážitek, když medvěd ve vteřině pár kroků couvne, aby si udělal prostor a s velkým šplouchnutím skočí přímo proti dítěti. Chlapec v pudovém sebeobranném gestu zvedá ruce nad hlavu a jeho tělem projede strach. Ve skutečném světě by se při setkání s útočícím ledním medvědem neubránil.

Lední medvědi se živí masem a jejich obvyklou kořistí jsou tuleni, které ve většině případů uloví trpělivou technikou “sedni a čekej”. Když mají hlad, mohou se zaměřit také na jiné severské savce, zvláště pak na delfíny, běluhy nebo narvaly. V případě nouze nepohrdnou ani lumíky, zajíci běláky nebo slabšími kusy sobů či pižmoňů.

Hladovějící samec ledního medvěda může zaútočit i na člověka. Vzhledem k řídkému osídlení Arktidy a ojedinělým vzájemným setkáním lední medvěd nemá vyvinutou instinktivní plachost, takže pokud zvětří člověka, považuje ho za potenciální kořist. Nebezpečí je o to větší, že lední medvěd je silný, schopný lovec specializovaný na masitou stravu.

Útok ledního medvěda na člověka je však přesto statisticky velmi vzácný, mezi lety 1870-2014 bylo zdokumentováno celkem 73 útoků, z toho 20 smrtelných.

Zdroj: A-Z Animals, Wikipedie