Lišky jsou nejen dokonalými lovci, ale i skvělými rodiči

Přidat na Seznam.cz

Už ve starověkém Řecku byla liška oslavována pro svou chytrost, jak je vidět v Ezopově bajce o lišce a vráně. Po tisíce let jsou lišky známé pro svou neuvěřitelnou inteligenci a vynalézavost a mají k tomu dobrý důvod! Tato malá chlupatá zvířata jsou rychlá, chytrá a mimořádně šikovná.

Lišky žijí po celém světě a v nejrůznějších prostředích

Lišky se vyskytují na všech kontinentech kromě Antarktidy, žijí po celém světě a daří se jim téměř ve všech typech prostředí, píše A-Z-Animals. Od venkovských luk a lesů přes hory, pouště, pastviny, mrazivou tundru až po lidská města. Ve vzácných případech byly lišky dokonce chovány jako domácí mazlíčci.

Lišky jsou hodně podobné kočkám, ale ve skutečnosti jsou příbuzné psů

I když mají spíše kočičí vzhled, lišky ve skutečnosti patří do čeledi psovitých, což znamená, že jsou příbuzné psům, kojotům a vlkům. Lišky jsou však jediným druhem psovitých šelem na světě, které mají zatažitelné drápy stejně jako kočky. Kromě toho mají dlouhé vousy na čenichu i na nohou, které jim pomáhají orientovat se ve tmě. Lišky mají také skvělé noční vidění a svislé zorničky, které vypadají jako kočičí oči. A věřte nebo ne, kočky dokonce vrní, když se cítí uvolněné.

Lišky mohou pěkně zapáchat

Pokud jste někdy byli v blízkosti lišky, pravděpodobně jste si všimli, že nevoní zrovna nejlépe. Lišky mají po celém těle mnoho pachových žláz a váčků, které produkují chemické látky a pižmové pachy. Tyto žlázy spolu s močí používají k pachovému značení, které vytváří zápach, jehož je dost těžké se zbavit.

Lišky jsou extrémně hlasité

Vzpomínáte si na tu hloupoučkou a vtipnou písničku „What Does The Fox Say?“. Ukázalo se, že jedním z neuvěřitelných faktů o liškách je, že toho mají skutečně hodně co říct. Zejména lišky červené mají více než 20 různých volání a zvuků, které používají ke vzájemné komunikaci.

Lišky mají pečující rodiny

Jakmile se liščí mláďata narodí, zůstávají oba rodiče spolu a vychovávají je jako rodina. Rodina žije v podzemní noře nebo doupěti. Tyto nory se často předávají každé nové generaci. Existuje mnoho liščích nor, které se používají již více než 300 let!
Když se liščata narodí, nechodí, neslyší ani nevidí, takže jsou zcela závislá na svých rodičích. Liščí matky jsou při péči o mláďata nesmírně pečlivé a přizpůsobivé. Dalším neuvěřitelným faktem o liškách je, že samci i samice se v péči o mláďata střídají. Někteří liščí otcové se o svá mláďata starají i v případě, že matka zemře. Občas se stává, že liščí mláďata zůstanou s rodiči, když jsou starší, a pomáhají se starat i o další mláďata.

Lišky jsou vynikající lovci s úžasnými smysly

Jedním z důvodů, proč jsou lišky tak vynikajícími lovci, je to, že mají mnoho úžasných smyslů. Například jejich velké uši nejsou jen na parádu. Stejně jako kočka dokáže liška pohybovat každým ze svých uší nezávisle, což jí pomáhá směřovat zvuk do zvukovodu. Říká se, že lišky mohou slyšet něco tak tichého, jako je tikot hodinek, na vzdálenost 40 metrů!

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube