Má váš pes dysplazii kyčelního kloubu? Tohle byste měli vědět

Přidat na Seznam.cz

Poznejte příznaky dysplazie kyčelních kloubů a zjistěte, zda je váš pes náchylný k tomuto onemocnění, abyste ho mohli včas léčit.

Dysplazie kyčelních kloubů u psů je běžným vývojovým onemocněním psů velkých a obřích plemen. Je způsobena deformitou kyčelního kloubu, která má za následek jeho ochablost neboli volnost a může vést k bolesti, problémům s pohyblivostí a osteoartróze, píše web DailyPaws. Ačkoli je tento stav přítomen již od mládí, u mnoha psů se klinické příznaky projeví až ve vyšším věku. Včasné vyšetření vašeho zvířete na dysplazii kyčelního kloubu vám však může dát příležitost léčit deformovaný kloub dříve, než způsobí problémy.

Co je dysplazie kyčelního kloubu?

Dysplazie kyčelního kloubu u psů vzniká, když se kyčelní kloub psa nevyvíjí tak, jak by měl. Kyčelní kloub je kloub kulový, a pokud se obě složky nevyvíjejí správně a stejnou rychlostí, může to mít za následek velmi volný a nestabilní kloub.

Možná to nezní jako velký problém, ale dysplazie kyčelního kloubu u psů může způsobit vážné problémy. Když se pes pohybuje s uvolněným kyčelním kloubem, může to způsobit trvalé poškození anatomie kloubu. Pokud se neléčí, může se u psů vyvinout osteoartróza kyčelního kloubu, protože abnormální pohyb opotřebovává chrupavku a vede k tvorbě jizevnaté tkáně a kostních ostruh.

Jaké jsou příznaky dysplazie kyčelního kloubu u psů?

Dysplazie kyčelních kloubů u psů může postihnout mladé i staré psy, ale ne vždy stejným způsobem. Nadace Morris Animal Foundation rozděluje příznaky podle věku nástupu:

Psi mladší 18 měsíců:

 • Kulhání na jednu nebo obě zadní končetiny
 • Poskakování podobné poskakování králíka
 • Potíže se vstáváním
 • Křupání kyčlí při pohybu nebo vstávání
 • Přenášení váhy na přední nohy
 • Neschopnost dlouhodobého cvičení

Psi starší 18 měsíců:

 • Kulhání na zadní končetiny
 • Kulhání po cvičení
 • Úbytek svalové hmoty na jedné nebo obou zadních končetinách
 • Potíže se skákáním nebo šplháním

Je důležité si uvědomit, že ačkoli se klinické příznaky mohou u psů objevit již u štěňat, mnoho z nich nevykazuje žádné vnější příznaky, dokud s tímto onemocněním nežijí několik let.

Jaká je léčba dysplazie kyčelního kloubu?

Existuje mnoho možností léčby dysplazie kyčelního kloubu a nejlepší léčba závisí na věku, stavu a životním stylu psa. Operaci je obvykle doporučována u mladých psů, kteří mají před sebou dlouhý aktivní život, protože poskytuje největší dlouhodobý komfort. U psů s dysplazií kyčelního kloubu existují dvě běžné možnosti chirurgické léčby:

 • Totální náhrada kyčelního kloubu, která zahrnuje implantaci umělého kyčelního kloubu
 • Ostektomie hlavice stehenní kosti, při níž se odstraní hlavice a krček stehenní kosti a vytvoří se jizva, která vytvoří falešný kloub

U starších psů a psů, u kterých operace nepřipadá v úvahu, ale může účinně zvládnout bolest domácí léčba. Domácí léčba dysplazie kyčelního kloubu se také často doporučuje u psů s mírným až středně závažným onemocněním.

Jak lze dysplazii kyčelního kloubu u psů předcházet?

Jedním ze způsobů, jak zpomalit progresi vedlejších účinků dysplazie kyčelního kloubu, je udržovat zdravou hmotnost vašeho zvířete, zejména když je mladé. Můžete také nechat psa v mladém věku vyšetřit na toto onemocnění pomocí rentgenového snímku kyčlí. Tyto rentgenové snímky vám pomohou určit, jak pravděpodobné je, že váš pes bude mít v budoucnu problémy, a zda chcete zvážit včasný chirurgický zákrok.

Pokud máte psa velkého plemene v jakémkoli věku, neváhejte se zeptat svého veterinárního lékaře na rizika a příznaky dysplazie kyčelních kloubů. Veterinární lékař, který vašeho mazlíčka zná a může ho osobně vyšetřit, může nejlépe poskytnout informace a rady.

Zdroj: dailypaws.com