Mají nás psi rádi? Oborníci našli odpověď

Přidat na Seznam.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli mají zvířata stejné emoce jako lidé? Dokážou mít rádi? A mají rádi své majitele? Nad touto otázkou si lámalo hlavu několik vědců, a konečně na ni známe odpověď! Podívejte se, jestli vás má váš pes rád.

Zvířata mají city stejně jako my

Není pochyb o tom, že i zvířata cítí emoce, mají rádi apod. Přinejmenším to tak mají mezi sebou, jaké emoce ale cítí k lidem? Zejména majitelé domácích mazlíčků občas vidí, že k nim jejich mazlíček “promlouvá”, dává jim najevo, že je má rád, píše web Live Science. Je to ale jen naše představivost, nebo to tak skutečně je?

Psi nás mají rádi

“Jsem naprosto přesvědčen, že nás naši psi milují. O tom nepochybuji,” prohlásil jeden z vědců, který zkoumal psí vztahy s lidmi. Jeho studie totiž ukázala, že pokud do místnosti přivedete několik náhodných lidí a majitele se psem, pes si sám vybere svého majitele, aniž by si ostatních lidí všiml. Konkrétně v osmi z deseti případů si psi vybrali svého majitele.

Nejsme pro ně výjimeční

Studie ukázala, že pes může dokonce ronit slzy, pokud se po dlouhé době vidí se svým majitelem. To se zdá být jako dostatečný důkaz hluboké lásky. Na druhou stranu jsou ale jiní vědci přesvědčeni, že pro psa lidé zas tolik výjimeční nejsou. Psi se rodí se schopností vytvářet si silné citové vazby k příslušníkům jakéhokoli druhu, se kterými se setkají během prvních tří měsíců života, tvrdí.

zdroj: Live Science, NPR, Currentbiology