Máte rádi klokany? Toto jsou zajímavosti, které jste o jejich mláďatech nejspíše nevěděli

Přidat na Seznam.cz

Klokani používají svůj ocas jako pátou končetinu a my jsme zjistili, že i ohledně klokaních mláďat se dá zjistit spousta zajímavých věcí. Pojďme se na ně společně podívat.

Klokani mají silné zadní nohy, dlouhý silný ocas a malé přední nohy. Patří do čeledi Macropus, což doslova znamená „velká noha“. Díky svým velkým nohám mohou klokani jedním skokem urazit přibližně 9 metrů a urazit více než 48 kilometrů za hodinu. V tomto článku si ale pojďme povědět o zajímavostech, které se týkají klokaních mláďat.

Věděli jste, že klokaní mláďata se jmenují Joey?

Zatímco u nás se mláděti klokana říká klokáně, v Austrálie se tomuto vačnatci přezdívá Joey, píše A-Z-Animals. Pokud vás zajímá, proč mají klokani v porovnání s ostatními zvířaty tak jedinečné jméno pro mláďata, je to proto, že „Joey“ znamená v domorodém jazyce „malé zvíře“. Mnoho australských miminek se tedy jmenuje prostě Joey, protože jsou to malá zvířátka!

Mláďata klokanů rostou jen měsíc před narozením

Klokánci rostou v děloze jen asi měsíc, než se přesunou do matčina vaku. Přemýšleli jste někdy o tom, proč klokaní mláďata zůstávají po narození tak dlouho ve vaku své matky? Je to proto, že se tato mláďata rodí extrémně předčasně.

Průměrná velikost klokaního mláděte je velká jako malá fazole, a jakmile se narodí, musí cestu do matčina vaku zvládnout úplně samo. Jakmile se dostanou do bezpečí, stráví většinu času růstem a posilováním. Až budou dostatečně velká, můžete malé klokánky vidět, jak z bezpečí mámy vystrkují hlavičky a zkoumají svět!

Mláďata jsou nejmenšími vačnatci na světě

Novorozený klokánek je tak maličký a křehký, že se ho matka nemůže ani dotknout. Novorozenci měří jen jeden centimetr, výjimečně tři centimetry. V důsledku toho jsou po narození nejmenšími vačnatci na Zemi.

Vačnatci jsou živočichové, kteří se rodí ještě předtím, než jsou zcela vyvinutí. Tato zvířata jsou jedinečná, protože musí dokončit vývoj mimo dělohu své matky. Naštěstí klokáňata rychle rostou, a když samci dospějí a jsou plně vyvinutí, stávají se největšími vačnatci v živočišné říši.

Mláďata klokanů používají ocas jako pátou končetinu

Jak mláďata rostou, jejich ocas je stále silnější a silnější. U některých klokanů lze pozorovat, že při běžné chůzi používají ocas jako pátou nohu. Tyto ocasy lze v případě potřeby použít i k obraně.  Ocas klokaního mláděte má zásadní význam pro jeho rovnováhu. Při skoku totiž používají ocas k tomu, aby se po dopadu na zem stabilizovali. To zajišťuje bezpečné a jisté přistání a chrání mládě před zraněním při přistání.

Samice klokanů chrání svá mláďata jedinečným způsobem

Když je klokaní matka březí, nezastaví se před ničím, aby ochránila své mládě. Vnitřek klokaního vaku je bez srsti a je vyplněn potními žlázami. Tyto potní žlázy vylučují antimikrobiální tekutiny, které chrání klokaní mládě před infekcí choroboplodnými zárodky. Dalším příkladem je, že když se klokaní mládě narodí, nedokáže samo sát mléko. Matka pomocí svých silných svalů pumpuje mléko do úst mláděte.

Zdroj: a-z-animals.com