Máte reaktivního psa? Je lepší znát několik rad

Přidat na Seznam.cz

I když je váš mazlíček oázou klidu a máte dobré úmysly, vyděšený nebo reaktivní pes se nemusí ve vaší společnosti cítit dobře!

Pes, který si k sobě pustí každého psa, cyklistu nebo cizince, to je docela běžný pohled. Ve vašem sousedství pravděpodobně také žije určitě nějaký reaktivní pes. Jak byste se měli chovat při setkání s takovým psem na procházce?

Život s reaktivním psem
Představte si, že najdete svou druhou polovinu v útulku. Po adopci se ukázalo, že váš čtyřnohý miláček je opravdu úžasný, milovaný pes – udržuje dům v čistotě, miluje hlazení, zdvořile přináší míč … Má jen jednu slabost. Rychle je jasné, že vašich 30 kg lásky netoleruje jiné psy! Nedostatečná socializace v mládí a trauma způsobily, že se pes dostal do režimu aktivní obrany, když uviděl jiného psa a za každou cenu se pokusil ho vyhnat hrozivými zuby, zatímco nemilosrdně bojoval, takže ho sotva udržíte. Ve velkém městě se bohužel těmto střetům nevyhnete. Takže se snažíte vyhnout všem psům, vydáváte se do parku v méně přeplněných hodinách.

Reaktivní pes potřebuje prostor!
Mnoho bezstarostných chovatelů psů si bohužel neuvědomuje, jak těžké je žít s reaktivním psem. Neustálé utíkání před utíkajícími psy, oslovování cizinců, kteří se psů vůbec nebojí nebo neustálé poslouchání jiných lidí, může zničit nervy i tomu nejklidnějšímu chovateli.

Mnoho chovatelů reaktivních psů bohužel není schopných chodit na osamělé procházky třikrát denně. Většina z nich opravdu miluje své psy a vynakládá veškeré úsilí, aby zajistila jejich pohodu, aniž by na okamžik uvažovala o jejich umístění do útulku. Je třeba dodat, že reaktivní pes nemusí být kříženec – i v dobrých chovatelských stanicích se vyskytnou psi s takovými sklony. Někdy stačí, aby pes byl na procházce napaden jiným psem a utrpěl trauma, které bude trvat mnoho měsíců…

Reaktivní pes – jak mu můžete pomoci?
Žít s reaktivním psem je opravdu těžké. Největším problémem jsou chovatelé jiných domácích zvířat, kteří o těchto problémech nevědí. Reaktivní pes je však na procházce snadno rozpoznatelný – zírá, má ostražitý zrak, napjaté tělo připravené k útoku je jasným oznámením problému. Co můžeme udělat, abychom takového psa nevystresovali a nevyprovokovali ho k útoku?

Vždy respektujte požadavky chovatele. Pokud uslyšíte „prosím nepřibližujte se“ – skutečně se nepřibližujte. Nestojí za to vystavovat psa stresu spojenému se setkáním s reaktivním psem!

Pokud je to možné, dostaňte svého psa z cesty. Reaktivní psovod vás obvykle uvidí, vyjde na trávník nebo změní trasu mnohem dříve. Zkuste se s ním nesetkat.
Hlídejte si svého psa, pokud je na vodítku. Dokonce i pes, který se chce klidně pozdravit, může být vážnou hrozbou v očích reaktivního psa.
Nestůjte se svým psem v úzkých uličkách bez zjevné potřeby. To samozřejmě neznamená, že se tam váš mazlíček nemůže zastavit a něco cítit. Pokud však uvidíte, že se k průchodu blíží další pes, zkuste odtud odejít.
Vyhýbání se setkání s reaktivním psem není jen velkou laskavostí pro chovatele těchto domácích mazlíčků. Také váš necítil v takové situaci pohodlně. Proto, pokud chcete, aby byla procházka příjemná jak pro vašeho domácího mazlíčka, tak pro ostatní psy, dodržujte výše uvedená pravidla!