Medvěd si ve rvačce se dvěma tygry vysloužil medaili za statečnost

Přidat na Seznam.cz

Nikdo nemá rád, když se ubližuje jeho mláďatům. Tenhle medvěd ušatý v tom byl tentokrát celkem nevinně. Vysvětlujte to ale dvěma tygrům, kteří jsou větší než vy. Medvěd měl štěstí, že tygři brali vzájemnou šarvátku spíš jako výstrahu než boj na život a na smrt.

Tygr indický je druhou největší kočkovitou šelmou. Může měřit 2,5-3 metry a vážit 150-200 kg. Je vrcholným predátorem, který v indických lesích loví hlavně jeleny, buvoly nebo divoká prasata. Na medvěda si troufne jen výjimečně, a pokud se tak stane, jeho obětí jsou většinou menší samice medvěda ušatého.

Medvěd ušatý se svou tělesnou konstitucí tygrovi vyrovná jen stěží. Obvykle měří 1,5 metru a váží 70-130 kg. Díky silným předním končetinám může před útočícím tygrem utéci na strom. Když není strom zrovna po ruce, může se alespoň postavit na zadní končetiny a snažit se útočníka zastrašit. Při boji používá širokou škálu hlasových projevů: na výstrahu syčí, při útoku hlasitě řve.

Dva na jednoho

Pojďme už ke slíbenému videu. Kdesi v Himaláji se na břehu řeky potuluje medvěd. Z klidu ho vyruší dvě tygří mláďata, která jej začnou pošťuchovat. Medvěd se postaví na zadní a snaží se ty dva malé otrapy zastrašit. Nevypadá, že by jim chtěl něco udělat, asi si jen přeje, aby mu daly pokoj.

V ten moment ale z rákosí vyrazí dva dospělí tygři, připraveni bránit svá mláďata na život a na smrt. Začnou se s medvědem rvát a uštědří mu několik výstražných kousanců a škrábanců. Zatlačí medvěda do řeky a zase zpátky na břeh, aby mu ukázali, kdo je tady pánem.

Ačkoli je medvěd výrazně menší než oba útočníci, bojuje statečně a nenechá si nic líbit. Staví se na zadní, aby vypadal větší a hrozivější. Sleduje své soupeře a snaží se nepustit si je k tělu. Nakonec se zachrání útěkem.

Horší než tygr

Doufejme, že se medvěd dostal do bezpečí. Náhodné setkání s tygry však není to nejhorší, co jej v životě může potkat. Medvěda ušatého nejvíce ohrožují lidé, kteří prahnou po jeho žluči. Čtete dobře. V tradiční asijské medicíně je totiž medvědí žluč považována za léčivou.

Kvůli rostoucí poptávce po žluči padne mnoho medvědů žijících ve volné přírodě za oběť pytlákům. Horší osud ale čeká ty, kteří se dostanou do zajetí medvědí farmy. Aby lidé mohli z jednoho medvěda „vytěžit“ víc žluči, začali z něj tekutinu odebírat zaživa prostřednictvím trubičky zavedené přímo do žlučníku.

Zdroj: A-Z Animals, Ukradená divočina