Podívejte se, jak si tento obří grizzly udělal ze stromu škrabadlo na záda

Přidat na Seznam.cz

Tento krátký klip, natočený na hranici Národního parku Lake Clark na Aljašce, je detailním záběrem na obrovského medvěda grizzlyho, který se drbe o strom. Ten však při střetu s medvědem přijde o několik menších větví!

Medvěd versus strom

Pokud se vám někdy poštěstilo vidět medvěda grizzlyho, jak se otírá o strom, možná jste si mysleli, že se jen drbe na těžko přístupném místě, píše A-Z-Animals. Jak ale dokazuje nejnovější studie, ve skutečnosti se nejedná jen tak o obyčejné drbání. Je známo, že několik druhů medvědů se záměrně otírá o stromy a jiné předměty, ale jen málo se ví o tom, proč to medvědi dělají.

Vzorce v chování samců a samic medvěda hnědého při tření naznačují, že značení pachem prostřednictvím tření slouží ke komunikaci mezi potenciálními partnery nebo konkurenty.

A jak vysvětluje popisek níže přiloženého videa, medvěd na následující ukázce přišel zrovna ze souboje a otíráním o strom tak dává najevo potencionálním soupeřům svou dominanci.

O medvědech grizzly

Medvědi grizzly se vyskytují ve velkém množství v Severní Americe a obývají lesy a horské oblasti. Dožívají se zhruba 25 let, mohou vážit až 320 kg a měřit až 3 metry. Říká se jim také medvědi hnědí a  název “grizzly” odkazuje na jejich vzhled. Jejich srst má světlé konečky a je poměrně dlouhá. Tito medvědi mají také velkou hlavu a krátké, kulaté uši. Jsou také zavalití a na horní části zad mají výrazný svalnatý hrb.

Grizzlyové tráví většinu času o samotě, i když se mohou shromažďovat kolem zdrojů potravy. Jídlo tvoří velkou část života grizzlyů, zejména když se připravují na zimní spánek. Jelikož jsou všežravci, živí se rostlinami i živočichy a s oblibou také vyhledávají odpadky v popelnicích.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube, journals.plos.org