Greta – kočka bez uší, zato s velkým srdcem

Přidat na Seznam.cz

Toho večera 29. ledna 2016 se krajina v Itálii ponořila do mrazu: teplota klesla na minus 14 stupňů. A kočky byly hladovější než obvykle. Dobrovolnice ve službě, jako vždy přesně na čas, dorazila s jídlem. Její myšlenky však neustále směřovaly ke kočce, kterou před několika dny viděla potulovat se poblíž. Lastampa dále popisuje příběh osamělé kočky.

Všimla si jí, protože měla úplně zdevastované uši: vypadaly jako ohořelé. Bohužel je to skoro pravda: kočka byla čistě bílá a pohybovala se trvale pod otevřeným nebem a slunce na jejích citlivých uších vyvolalo spinocelulární karcinom.

Dobrovolnice se již ptala místních, proč kočku neošetřují, ale ti jí řekli, že se o ni nehodlají starat, i když jim patří. Toho večera se však situace měla změnit. Dívka si díky osvětlení pouliční lampy všimla prázdného květináče ležícího o několik metrů dál. Když se podívala blíž, zjistila, že není prázdný, ale že se stal přístřeškem ubohé nemocné kočky. A tak dívka, aniž by o tom příliš přemýšlela, vzala z auta jednu z přepravek, které mívala vždy v kufru, a pro kočku se vrátila. Opatrně ji zvedla a… překvapení! Pod ní byla další kočka, menší, celá černá, se zakalenýma očima. Možná ji bílá kočka zahřívala. Dobrovolnice je samozřejmě vzala obě. Další zastávka: veterinář.

Při první návštěvě se ukáže, že černá kočka je také samička. Bílé začnou říkat Greta, černé Angelika. Zdravotní stav Grety je opravdu zoufalý: život jí ohrožuje nejen nádor na uších, ale také vážné problémy se zuby způsobené špatnou stravou. Malá Angelika naopak není slepá, ale pouze slabozraká kvůli těžké virové infekci. Greta je okamžitě operována, a to jak kvůli odstranění obou ušních boltců, tak kvůli sterilizaci: veterinář žasne nad neuvěřitelnou silou této kočky, která se zřejmě dobře zotavuje. Angelika je mezitím odvezena do domu Allegry Gostlové, ženy, která se má stát hlavní hrdinkou tohoto příběhu.

Malá černá kočka se díky antibiotické léčbě a bezpečnějšímu a klidnějšímu prostředí rychle zotavuje: infekce byla překonána a Angelika se stále může spolehnout na částečné vidění. Jakmile se jí vrátily síly, okamžitě ji adoptuje ošetřovatelský pár.

V určitém okamžiku však dobrovolnice už nemůže dál hlídat Gretu, a tak je bílá kočka předána Allegře, aby u ní dokončila svou dlouhou rekonvalescenci. A pro obě je to šťastná událost.

Greta je velmi přítulná k ostatním kočkám, které má Allegra, dokonce se s nimi mazlí: je tu stará kočka, nemocná rakovinou žaludku. Obvykle nevrlá ke všem, ale ke Gretě ne. Tráví hodiny a hodiny bok po boku. Allegra vypráví: „Uvědomila jsem si, že Greta je opravdu výjimečná a že mi pomůže se všemi vystrašenými kočkami, které do domu přijdou. A tak se také stalo: Greta má ten dar, že se dokáže s každým sblížit, je to opravdu zvláštní, jedinečné a vzácné stvoření.“

A nyní zábavná stránka krásného příběhu! Allegra začne „vysílat“ z facebookové stránky, kde si dělá legraci z vlastních koček. Zveřejňuje fotky Grety, na kterých kočka „šišlá“, protože jí byly odstraněny všechny zuby. Spousta lidí se na ni upne, a když Allegra z časových důvodů přestane publikovat, dostává stovky soukromých zpráv, v nichž ji lidé žádají, aby Gretu vrátila, protože byla opravdu zábavná. V tu chvíli se Allegra rozhodne založit si vlastní humoristickou stránku: „Greta tě nenávidí“, kde Gretu představuje jako skutečnou padoušku (všechno je hrané!), která nenávidí svět, protože kvůli zlým lidem poznala to nejhorší a nezapomíná!

Její vtipy podobné anglickému humoru dokážou lidi rozesmát: mnoho lidí Allegře píše, že vtipy bezuché kočky vykouzlí úsměv i v těch nejsmutnějších chvílích. Lidé si ji oblíbili natolik, že si žádají pamětní předměty s Gretinou nezaměnitelnou tváří. Allegra věnuje veškerý výtěžek z prodeje méně šťastným kočkám: ve svém životě měla vždy co do činění se zvířaty a možnost zachránit je a dát jim šanci je posláním jejího srdce, „stejně jako mnoho dalších dobrovolníků“, jak upřesňuje. Vidět je se znovu vracet do života je dar, bez kterého Allegra nemůže žít: „Greta je moje další ruka, je jako křídlo anděla, které mi pomáhá konat dobro pro další nešťastná zvířata,“ říká hlasem, ze kterého vyzařuje nadšení a síla. Stejně jako z kočky Grety – zlé ve fikci a pro zasmání, hodné a velmi milé ve skutečnosti.

Zdroj: lastampa.it, Facebook