Neuvěřitelný příběh: Mládě žirafy dostalo speciální ortézy na nohy, které mu pomohou správně chodit

Přidat na Seznam.cz

Mláděti žirafy, které se narodilo v americké ZOO s život ohrožujícím onemocněním nohou, byly nasazeny na míru vyrobené lékařské ortézy na nohy, které jí pomáhají chodit. Neuvěřitelný příběh sdílel portál ABC News.


Žirafa jménem Msituni se narodila 1. února v Safari Parku v Zoo San Diego v USA s přední končetinou ohnutou na špatnou stranu. Zaměstnanci safari parku se obávali, že by mohla zemřít, pokud by tento stav, který by jí mohl bránit v kojení a chůzi po výběhu, okamžitě neupravili.

Neměli však žádné zkušenosti s nasazováním ortézy žirafímu mláděti. To se ukázalo jako obzvlášť náročné, protože novorozeně měřilo 178 centimetrů a každým dnem rostlo.

Obrátili se proto na odborníky na ortotiku na klinice, která získala svého vůbec prvního zvířecího pacienta. Za posledních třicet let nasadil lékař Ara Mirzaian ortézy všem, od paralympioniků po děti se skoliózou, ale nikdy ne zvířatům, natož novorozené žirafě. „Bylo to dost neskutečné, když jsem se o tom poprvé dozvěděl,“ řekl pan Mirzaian během prohlídky, při níž se seznámil s Msituni, která se bez problémů promenádovala po boku ostatních žiraf.

Pro všechny, včetně Matta Kinneyho, vedoucího veterináře Aliance pro divokou přírodu v ZOO San Diego, který měl Msitunin případ na starosti, to však byla určitá výzva „Běžně nasazujeme sádru, obvazy a další věci. Ale něco tak rozsáhlého, jako je tato ortéza, kterou dostala, to je něco, s čím jsme se opravdu museli obrátit na naše lidské kolegy [lékaře],“ řekl pan Kinney.

Msituni trpěla hyperextenzí carpi – zápěstních kloubních kostí předních končetin žiraf, které jsou spíše jako paže. Postupně se začala hyperextenze projevovat i na druhé přední končetině. Její klouby zadních nohou byly také oslabené, ale podařilo se je korigovat pomocí specializovaných kopytních extendérů. A vzhledem k tomu, že při narození vážila více než 55 kilogramů, si tato abnormalita již vybírala svou daň na jejích kloubech a kostech.

Aby ortézy na míru fungovaly, musely by mít rozsah pohybu, ale zároveň být odolné, a tak klinika spolupracovala se společností, která vyrábí ortézy pro koně. Pomocí odlitků žirafích nohou trvalo osm dní, než byly vyrobeny karbonové grafitové ortézy, které měly výrazný vzor křivých skvrn zvířete, aby ladily s její srstí. Msituni nakonec potřebovala jen jednu ortézu. Druhá noha se sama upravila pomocí ortézy lékařské kvality.

Msituni je nyní na nohou a běhá s ostatními žirafami Po deseti dnech ve speciální ortéze byl problém odstraněn. Celkově měla Msituni ortézu 39 dní ode dne, kdy se narodila, a po celou dobu zůstala ve zvířecí nemocnici. Poté byla pomalu seznamována se svou mámou a ostatními členy stáda. Její maminka si ji už nikdy nevzala zpět, ale jiná žirafí samice si ji takříkajíc adoptovala a ona teď běhá jako ostatní žirafy.

„Byla to ta nejúžasnější věc, vidět takové zvíře chodit v ortéze,“ řekl lékař. Věří, že může inspirovat také děti s postižením, že nošení ortézy není nic, za co by se měly stydět.

Zdroj: abc.net.au