Nejchytřejší plemena psů podle inteligence: Někteří porozumí až 250 slovům

Přidat na Seznam.cz

Psi jsou věrnými a inteligentními společníky lidstva již od doby kamenné. V historii se nejchytřejší plemena psů stávala nejlepšími přáteli člověka. Váš pes je miláček. Patří ale k nejinteligentnějším plemenům? Porovnejte si je podle inteligence.

Tři druhy chytrosti

Psi se stali navigátory a terénními průvodci, válečnými kamarády, detektivy, popeláři, filmovými hvězdami a bezpečnostními konzultanty, jak poukazuje renomovaný psí výzkumník a profesor Stanley Coren, PhD, ve své ikonické knize Inteligence psů. „Existují tři typy inteligence psů,“ říká Coren, který definuje psí chytrost způsobem, jakým psi interagují s lidmi.

První je „instinktivní“ a zaměřuje se na to, k čemu byl pes vyšlechtěn lidmi. Druhá je „adaptivní“ a vyjadřuje, jak dobře se pes učí ve svém prostředí řešit problémy. Třetí je „práce a poslušnost“, tedy jak tvrdě je pes ochoten pracovat, aby potěšil lidi a vykonal svůj úkol.

Žebříček Top 18

To, co je základem všech tří, je touha a schopnost efektivně komunikovat s lidmi, a to jak pochopením lidských znaků, akcí a příkazů, tak vyjádřením sebe sama prostřednictvím štěkání, pohybů těla a akcí. Průměrný pes rozumí 160 slovům a někteří psi chápou až 250 nebo více. Ale je ještě důležitější pro efektivní komunikaci mezi psy a lidmi, je to, že psi se obecně o nás skutečně starají. Jaké je podle Cohena pořadí psů pokud jde o inteligenci?

1. Border kolie

2. Pudl

3. Německý ovčák

4. Zlatý retrívr

5. Dobrman pinč

6. Shetlandský ovčák

7. Labradorský retrívr

8. Papillon

9. Rotvailer

10. Australský honácký pes

11. Pembroke Welsh Corgi

12. Miniaturní knírač

13. Anglický špringršpaněl

14. Belgický tervuren

15. Šiperka

16. Kolie

17. Keeshond

18. Německý krátkosrstý ohař

Zdroje: Reader´s Digest