Jak udržovat váš dům čistý, i když máte domácí mazlíčky?

Přidat na Seznam.cz

I když jsou naši mazlíčci fantastickou společností, mohou být často špinaví a přenášet parazity, jako jsou třeba blechy. Kuličky chlupů, skvrny od moči na koberci, trus nebo peří, které se dostane na ta nejneobvyklejší místa, to vše jsou problémy, se kterými se mnoho majitelů zvířat pravidelně potýká. Existuje mnoho jednoduchých způsobů, jak zajistit, aby váš mazlíček i váš domov zůstali svěží a čisté, píše The Spruce Pets.

Odstraňování chlupů

Máte-li psa, kočku, králíčka nebo jiného chlupatého mazlíka, který pouští chlupy, bude to pravděpodobně váš největší a nejvíce frustrující úkol.

Síla dobrého vysavače

Váš vysavač musí být schopen efektivně vysát zvířecí chlupy. Měl by mít silné sání, dobře fungovat na všech površích a neměl by se snadno ucpat přebytečnými chlupy. Vysavač by měl mít dobrý filtr, který se snadno vyprázdní.

Pravidelná péče je důležitá

I když je pravda, že žádné množství péče zcela nezabrání línání, i tak vám to může od chlupů dost pomoci a navíc udržíte zdravou srst a kůži svého mazlíčka.

Další produkty na čištění chlupů

Existuje řada produktů, včetně válečků na textil a gumových kartáčů, které mohou být užitečné pro odstraňování chlupů z čalounění, oděvů a dalšího bytového textilu.

Odstranění skvrn od moči

I když všichni preferujeme nácvik nového štěněte na toaletu, nehody se mohou občas stát. A to nejen psům, ale i kočkám, králíčkům a jiným malým zvířatům.

Ujistěte se, že jste rychle a důkladně vyčistili všechny skvrny od moči nebo zvratků. Je to zásadní z hygienického hlediska, abyste odstranili veškeré pachy a minimalizovali riziko, že se zvíře vrátí na stejné místo. Moč domácích mazlíčků je silná a možná si myslíte, že se vám ji podařilo celou vyčistit. Ale často kyselina močová přetrvává. Produkty, které obsahují enzymy, jež neutralizují kyselinu močovou, jsou často nejúčinnější. Před aplikací roztoku vždy odsajte co nejvíce přebytečné moči.

Přípravek proti zápachu a skvrnám

Pokud doma nemáte účinný přípravek proti zápachu a skvrnám, smíchejte jeden šálek bílého octa, jeden šálek vody a dvě lžičky jedlé sody a nalijte do čisté lahvičky s rozprašovačem.

Prioritou při prvním přivedení domů by samozřejmě mělo to, že budete tvrdě pracovat na nácviku toalety svého psa či kočky.

Pravidelné čištění lůžkovin a klecí

Ať už jde o praní lůžkovin vašeho psa nebo kočky nebo čištění výběhu ptáků, malých zvířat nebo plazů, je důležité, abyste dodržovali pravidelný plán čištění. Špinavé klece mohou vést k páchnoucímu domovu, nepohodlí pro vašeho mazlíčka a hromadění choroboplodných zárodků a bakterií, které mohou dokonce vést k onemocnění nebo infekci.

Pokud vaše kočka používá podestýlku, měla by se také pravidelně čistit. Ocet může být skvělý pro rozpuštění jakékoli těžko odstranitelné nahromaděné moči. Vysoce kvalitní savý materiál podestýlky může pomoci minimalizovat nepříjemné pachy a může znamenat, že čištění není nutné provádět tak pravidelně.

Zatímco plazi a ryby jsou pravděpodobně jedny z nejčistších domácích mazlíčků k chovu, jejich nádrže nebo terária mohou stále zapáchat, a pokud se příliš zašpiní, může to být nevzhledné a dokonce i zdravotně závadné pro vašeho mazlíčka. Podestýlka, kterou používáte v teráriu, závisí na druhu plaza. Kokosové vlákno je oblíbenou, ekologickou variantou pro minimalizaci jakýchkoliv pachů.

Nezapomeňte také na misky a hračky; ty mohou obsahovat choroboplodné zárodky, pokud nejsou pravidelně čištěny.

Zdroj: thesprucepets.com