10 zajímavostí o čivavách. Jsou opravdu tak agresivní, jak se říká?

Přidat na Seznam.cz

Čivavy jsou malinkými psi, kteří mají silnou osobnost. S těmito 10 fakty se o těchto na první pohled nepřátelských psech můžete dozvědět více. Sdílel je portál Mental Floss.

Pocházejí z Mexika

Předpokládá se, že čivavy jsou potomky starobylého plemene techichi. Toltékové v Mexiku chovali tato štěňata jako psy již v 9. století našeho letopočtu.

Do Evropy je mohl přivézt Kryštof Kolumbus

Zatímco odborníci jsou si jisti, že malí psi pocházejí z Mexika, cesta, kterou se dostali do Evropy, je méně jasná. Někteří poukazují na Kryštofa Kolumba, který napsal dopis španělskému králi, v němž se o malých psech zmiňuje. Je možné, že některé z těchto psů přivezl ze svých cest.

Časem se zmenšily

Dřívější verze psů byly pravděpodobně mnohem větší než ty, které vidíme dnes. Po křížení s menším bezsrstým psem z Asie, možná čínským chocholatým psem přivezeným na Aljašku přes Beringovu úžinu, se plemeno zmenšilo.

Nešťourejte se v jejich hlavách

Stejně jako lidské děti mají čivavy na hlavě měkké místo zvané molera. Ale na rozdíl od miminek může mít čivava tuto skvrnu po celý život. To, zda si čivava měkké místo zachová, závisí na velikosti, genetice a stavbě kostry. Výstavní psi nejsou za to, že je mají, penalizováni.

Existují dva různé tvary čenichů

Čivavy mohou mít buď hlavu ve tvaru jablka, nebo jelena. Čivavy s hlavou ve tvaru té jelení mají užší hlavu a delší čenich. Jedinci s hlavou ve tvaru jablka mají baňatý čenich. Obě varianty jsou rozkošné, ale u výstavních psů výrazně preferuje jablečný tvar.

Jsou to malí géniové

V poměru ke svému tělu mají čivavy největší mozek v psím světě. Jsou pohotové a snadno se cvičí. Kvůli malému močovému měchýři a svéhlavé povaze však není snadné je vychovat z domu. Jako pouštní psi také nemají příliš rádi déšť nebo chlad.

S čivavou si nezahrávejte

Čivavy jsou drobné, takže to kompenzují divokostí. Jedna studie zjistila, že tato drobná štěňata jsou jedním z nejagresivnějších plemen vůči lidem a psům mimo vlastní plemeno. Aby s tím majitelé bojovali, je třeba je brzy socializovat s ostatními lidmi a psy.

Divoká smečka v roce 2014 ovládla a terorizovala jedno město v Americe

Když už jsme u té divokosti čivav: V loňském roce skupina toulavých čivav ovládla malé městečko v Arizoně. Smečky psů po něm pobíhaly, terorizovaly děti a volně kálely. Tvořily velké skupiny a obtěžovaly obyvatele města. Někdy se dokonce spojily s většími psy. „Viděl jsem šest nebo sedm čivav … a velkých psů, kteří běhali s čivavami ve smečce každý den,“ řekl jeden z obyvatel.

Nejmenší pes na světě je čivava

Brandy, nejmenší pes na světě, měří od nosu ke špičce ocasu pouhých šest centimetrů. Pro srovnání, největší žijící pes měří přes v přepočtu 214 centimetrů.

Čivava si zahrála v reklamě

Koncem 90. let běžela v americké televizi reklama, v níž účinkovala čivava. Pes, který se jmenoval Gidget, byl nalezen v útulku. Nevypadal zrovna výstavně, měl podseknutou čelist a velké uši, ale věděl, že je hvězda. Byl čím dál slavnějším a zasloužil se o obnovení popularity tohoto plemene. Když tato čivava v roce 2009 zemřela, televize popřála jejím majitelům upřímnou soustrast.

Zdroj: mentalfloss.com