Největší žralok bílý, kterého se kdy podařilo nafilmovat: Seznamte se s Deep Blue!

Přidat na Seznam.cz

To, že dáváme jména našim milovaným domácím mazlíčkům, je patrně jasné. Věděli jste ale, že největší žralok bílý (Carcharodon carcharias), kterého se kdy podařilo vědcům natočit, má také jméno? Je to slečna a jmenuje se Deep Blue. Pojďme se s touto přes šest metrů dlouhou dámou seznámit!

Seznamte se, Deep Blue

Vědci znají Deep Blue již od devadesátých let, kdy byla tato samice žraloka bílého spatřena poprvé. Její délka přesahuje šest metrů a na výšku má lehce přes dva metry. Je také dobré podotknout, že samice u velkých bílých žraloků dorůstají větších rozměrů, než samci, takže Deep Blue není v tomto ohledu žádná „anomálie“.

Uplynulo však přes deset let, než se podařilo Deep Blue zachytit na kamery. Byla sledována při Guadelupe Island a při Hawaii, tedy v Tichém oceánu. Záběry gigantického žraloka obletěly svět i díky tomu, že se Deep Blue objevila v rámci tzv. „Shark Week“ na Discovery Channel.

Na záběrech, které vyšly na Discovery Channel, je velikost Deep Blue krásně patrná. Video bylo natočeno ve vodách ostrova Guadelupe, který leží při mexickém pobřeží.

Mírumilovný obr

Deep Blue také s lidmi poměrně hojně interagovala, přičemž nikdy se nechovala nijak agresivně, bylo možné s ní dokonce plavat. Mimo jiných si s Deep Blue zaplavala i slavná potápěčka, mořská bioložka a modelka Ocean Ramsey, která provozuje tzv. freediving (=potápění jen se šnorchlem, bez dýchacích přístrojů).

Záběry, které tehdy vznikly, ukazují krásného a majestátného predátora, jakým žralok bílý je. Navíc vůči potápěčce ve své bezprostřední blízkosti nereaguje nijak agresivně. Na video se můžete podívat níže.

Deep Blue není agresivní ani k delfínům, kteří se na natáčení nachomýtli.

Je opravdu rekordmanem?

Délka 6,1 metru je samozřejmě úctyhodná, vždyť průměrní žraloci bílí dorůstají zhruba pěti metrů. I tak ale někdy v literatuře narážíme na čísla vyšší, na případné sedmimetrové či osmimetrové žraloky bílé. Část vědecké společnosti je tak na pochybách.

K nim se řadí i přední americký mořský biolog Michael Domeier, který zpochybňuje správnost údajů o velikosti Deep Blue. Odborník tvrdí, že Deep Blue nebyla nikdy řádně oficiálně změřena. Údaje o jejích rozměrech jsou ostatně různé, někde se uvádí lehce přes šest metrů, jinde zase sedm metrů. Dále ovšem přišel i s tím, že sám viděl mnohem větší žraloky bílé na Farallonských ostrovech a při Pt. Conception.

I tak ale Deep Blue prozatím zůstává největším natočeným žralokem vůbec.

Zdroj: www.surfertoday.com, ftw.usatoday.com, youtube.com, wikipedia.org