Bombajská kočka: Seznamte se se zmenšeninou pantera

Přidat na Seznam.cz

Navzdory svému názvu tento kříženec ve skutečnosti nepochází z indického města Bombaj. Tato kočka vznikla ve Spojených státech křížením barmské kočky a černé americké krátkosrsté kočky. Samotná barmská kočka byla vyšlechtěna jen o několik desetiletí dříve ze siamské kočky.

O plemeni

Jak uvádí A-Z-Animals, o vznik bombajské kočky se od roku 1958 zasloužil chovatelka jménem Nikki Horner z Louisville v Kentucky. Jejím záměrem bylo vytvořit hybridní plemeno, které by se podobalo malému černému panterovi, jenž pochází z Indie. Desítky let poté, co se to ženě podařilo, získalo plemeno Bombay v 70. letech plné uznání Asociace chovatelů koček.

Toto plemeno je svalnaté a má silnou kostru. Špičky uší jsou kulaté, oči, brada a dokonce i tlapky jsou rovněž kulaté. Srst bombajky je krátká a lesklá. Když je srst ve správné kondici, vypadá jako lakovaná kůže.

Povaha kočky

Bombajská kočka, stejně jako blízce příbuzná barmská kočka, ze které pochází, je jedním z nejlaskavějších a na lidi orientovaných plemen koček, které můžete najít. Tyto klidné a pohodové kočky jsou velmi přátelské k dětem, cizím lidem, a dokonce i k jiným zvířatům. Toto plemeno má tendenci chodit za lidmi po celém domě a vtírat se do vašich aktivit, i když chcete být sami. Může existovat jedna konkrétní osoba, ke které projevují největší náklonnost a pouto.

Majitelé by si však měli být vědomi toho, že bombajky nemohou být ponechány dlouhou dobu o samotě. Vysoce nervózní kočka trpící separační úzkostí se začne v domácnosti chovat destruktivně. Pokud je plánujete nechat o samotě několik hodin, měli byste jim poskytnout dostatek hraček, škrabadlo a další aktivity.

Bombajská koťata

Bombajská koťata jsou velmi energická a hravá domácí zvířata. Jsou obrovským zdrojem radosti, ale také zodpovědnosti. Od prvního měsíce do tří měsíců věku je pro koťata přínosná včasná socializace a výcvik, aby se z nich stali dobře vychovaní dospělí jedinci. Seznamujte kočku s novými lidmi pomalu a trpělivě, klidným hlasem a rozvážnými pohyby, aby mohla určovat tempo interakce podle svého uvážení. Tyto kočky také poměrně dobře reagují na několik základních povelů a mohou dokonce akceptovat výcvik na vodítku.

Pokud plánujete kastraci, měla by být provedena do šesti až devíti měsíců.

Délka života bombajské kočky

Bombajská kočka se obvykle dožívá 12 až 18 let. Je velmi neobvyklé, i když ne nemožné, že kočka může překročit 18 let. I když jsou obecně zdravé, mohou trpět zánětem dásní, problémy s dutinami a potenciálně smrtelným onemocněním srdce zvaným hypertrofická kardiomyopatie, při kterém se srdce příliš zvětšuje a jeho stěny zesilují. Pravidelné zdravotní prohlídky u veterináře jsou také nutností pro udržení dobrého zdraví.

Zdroj: a-z-animals.com