Norek chytá zajíce v závějích sněhu. Norci jsou nenasytní predátoři

Přidat na Seznam.cz

Na videu můžeme vidět nádherně poklidnou krajinu pokrytou silnou vrstvou sněhu. V dálce se malé černé stvoření přichytí na baculatého králíka, což ve sněhu vytvoří rozruch. Zajíc začíná utíkat, ale šelma se pevně kouše do ocasu. Je to norek!

Co jedí norci?

Norkové jsou neuvěřitelně záhadná zvířata, o kterých málokdo ví. Nenechte se zmást jejich rozkošným vzhledem, norci jsou nenasytní predátoři. Konkrétně norci inklinují k osidlování lesních nebo mokřadních oblastí, které mohou nabídnout suchozemské i vodní zdroje potravy. Z hlediska lovu jsou norci neuvěřitelně přizpůsobiví. Nespoléhají se na jeden konkrétní zdroj potravy a mohou jíst téměř jakoukoli formu masa, která se jim dostane pod ruku. Mezi nejběžnější zdroje norkové potravy patří ryby, malí vodní tvorové, malí hlodavci a další malí savci, jako je králík zobrazený na videu.

Je zajímavé, že norci mají extrémně vysokou rychlost metabolismu, což znamená, že potřebují jíst hodně jídla, aby si udrželi energii. Na níže uvedeném videu tak můžete slyšet především zajíce, který se marně snaží norkovi ubránit.

Aktivita zvířat v zimě

Kromě určitých zvířat, která se uchylují k zimnímu spánku, je většina zvířat stále aktivní během zimy. To platí zejména pro menší zvířata, jako jsou králíci a norci, která si stále potřebují najít potravu. Navíc drsné zimní počasí a nedostatek zdrojů potravy obvykle znamenají, že zvířata mohou lovit nebo hledat potravu častěji. Stejně tak zvířata, jako jsou norci, mají tendenci trávit více času lovem v zimě. Je to proto, že je méně jídla a v zimním počasí obvykle potřebují více kalorií.

Zdroj: AZAnimals