Víte, jak ukázat psovi, že ho máte rádi? Máme pro vás pár rad

Přidat na Seznam.cz

Když přijde na lásku, psi nabízejí nezištně veškerou oddanost. Opětovat ji však může být pro člověka někdy problém. A vzhledem k našemu zaneprázdněnému životu a soupeřícím prioritám máme my, lidé, až příliš málo příležitostí, abychom jim tuto službu oplatili.

Jídlo je láska

Jak vám řekne každá babička, při poskytování jídla jde o mnohem víc než jen o kalorie, píše web AKC. To, čím krmíte svého psa, i když je to jistě důležité, není konečným barometrem toho, jak moc vám na něm záleží. Nenechte se vtáhnout do tzv. politiky psích krmiv. Ano, skutečně to existuje.

Nejlepší je si svého psa prostudovat a zjistit, na jakém krmivu prospívá.

Nedělejte z loučení velkou vědu

Psi jsou psi, ne lidé v kostýmech. Co je na tom špatného, když svému psovi upečete narozeninový dort z ovesných vloček nebo ho na Halloween obléknete? Nikdy ale nedělejte velkou vědu z toho, když ho opouštíte, jdete do práce nebo dokonce odjedete bez něj na dovolenou a svěříte ho nějakému kamarádovi nebo psímu hotelu. Pokud na příchody a odchody kladete velký důraz, není to projev lásky k vašemu psovi. Pro mnohé je to naopak „skvělý“ způsob, jak zasít a přiživit separační úzkost. Pokud svého psa milujete, nechte si projevy náklonnosti na jindy.

Poznejte a přijměte svého psa

A přestože právě vaši psi vás pomohli formovat v kompetentního a starostlivého majitele, kterým jste dnes, neupadněte do pasti a nemyslete si, že to, co funguje u jednoho, bude fungovat i u druhého.
Největším projevem lásky, který můžete svému psovi nabídnout, je přijmout ho takového, jaký je. Totéž dělá on pro vás. Nenechte se strhnout předpojatými a často zromantizovanými představami o tom, jaký by měl být. Pokud jste vždycky chtěli psa, kterého byste mohli vzít do psího parku, a skončíte s takovým, který je silně agresivní, přestože jste udělali všechno správně, prostě to přijměte.

To neznamená, že byste neměli zkusit nějaký výcvik a trénink s kvalifikovaným behavioristou, ale pokud vás tento proces činí nešťastnými a napjatými, pak zvažte, co je nejlepší pro psa, ne pro vaši idealizovanou verzi toho, jaký je.

Nechte je komunikovat se světem

Své psy milujeme natolik, že máme pokušení chránit je před vším, co by jim mohlo ublížit. Psi jsou však pevně zakódováni v tom, že chtějí komunikovat se světem. Čichat, šťouchat, běhat, skákat, radovat se a prostě dovádět.
Zejména předměstští psi často žijí svůj život za plotem a na pohodlném gauči. Obohaťte jejich život co nejvíce jízdami autem, návštěvou banky, která je přátelská ke psům, procházkami po okolí, dováděním na oploceném hřišti, kam psi mohou, a schůzkami s jinými přátelskými a dobře naladěnými psy.

Zdroj: akc.org